Unit rate
Unit rate
Unit rate
Which is the better buy?
Which is the better buy?
100

Daily Double  $2000

Earn $145 in 25 hour

What is $5.80/hour

100
$10.00 for 4 m
What is 2.50 m
100
Price of a $36.07 item consisting of 34 units?
What is $1.06.
100

Steal Some Points 

detergent: $1.99 for 32 fl oz or $2.49 for 50 fl oz

What is $2.49.

100

Steal Some Points 

$2.69 for 12 oz or $3.19 for 16 oz

What is $3.19

200
write 11 pages in 2 hours
What is 5.5 pages/hour
200
Unit price of a $3.60 item consisting of 30 units?
What is $0.12.
200
Price of a $48.53 item consisting of 11 units?
What is $4.41
200

DAILY DOUBLE $1800

Popcorn $1.69 for 15 oz or $2.99 for 30 oz

What is $2.99

200
socks $4.29 for 3 pairs or $10.79 for 8 pairs
What is $10.79
300

Steal Some Points 

make 686 cars in 56 days

What is 12.25 cars/day

300

DAILY DOUBLE  $1200

Unit price of a $14.32 item consisting of 3 uits?

What is $4.77

300

What do you want to Do

Price of a $47.53 item consisting of 27 units?

What is $1.76

300
apples $1.89 for 3lb or $2.49 for 5 lb
What is $2.49
300
orange juice $1.49 for 12 oz or $1.79 for 16 oz
What is $1.79
400
score 98 points in 6 games
What is 16.3 points/game
400

Steal Some Points 

Unit price of a $37.12 item consisting of 22 units?

What is $1.69.

400
Price of a $36.26 item consisting of 33 units?
What is $1.10
400

Daily Double $1600

bagels $0.89 for 4 or $1.39 for 6

What is $0.89

400
cloth $3.15 for 2 yd or $7.78 for 6 yd
What is $7.78
500
travel 1,200 m in 4 hours
What is 300 m/h
500
Price of a $16.46 item consisting of 31 units?
What is $0.53.
500
Price of a $31.91 item consisting of 46 units?
What is $0.69.
500
$1.25 for 4 or $5.69 for 25
What is $5.69
500

Daily Double $1000

juice $2.15 for 48 fl oz or $2.89 for 64 fl oz

What is $2.15

M
e
n
u