$10.00 for 4 minutes
What is 2.50 per minute
34 bottles of soda cost $36.07. How much does 1 cost?
$1.06
Soda: $2.69 for 12 oz or $3.19 for 16 oz
The 16 oz container
The unit rate, if you write 13 pages in 3 hours.
What is 4 1/3 pages per hour?
Unit price of a $3.60 item consisting of 30 units?
What is $0.12.
Popcorn: $1.69 for 15 oz or $2.99 for 30 oz
The 30 oz bag
Socks: $4.29 for 3 pairs or $10.79 for 8 pairs
The 8-pair bundle
The number of cars made per day if a factory makes 686 cars in 56 days.
What is 12.25 cars/day
Apples: $1.89 for 3lb or $2.49 for 5 lb
The 5 lb bag
Tofu: $1.49 for 12 oz or $1.79 for 16 oz
The 16 oz container
Points per game, if a player scored 98 points in 6 games.
What is 16.3 points/game?
Unit price of a $37.12 item consisting of 22 units?
What is $1.69.
Bagels: $0.89 for 4 or $1.39 for 6
The 4-pack
Cloth: $3.15 for 2 yd or $7.78 for 6 yd
The 6 yard roll
The unit rate of a worm that travels 1,200 meters in 4 hours.
What is 300 meters per hour?
Price per toy car if a 31 toy cars cost $16.46.
What is $0.53.
If 46 nails cost $31.91, how much do 4 cost?
$2.77
Donuts holes: $1.25 for 4 or $5.69 for 25
The 25-pack
Juice: $2.15 for 48 fl oz
or $2.89 for 64 fl oz
or $6.19 for 130 fl oz.
The 48 fl oz container.