Unit rate 1
Unit rate 2
Unit rate 3
Which is the better buy?
Which is the better buy?
100
Earn $145 in 25 hour
What is $5.80/hour
100

$10.00 for 4 minutes

What is 2.50 per minute

100

34 bottles of soda cost $36.07. How much does 1 cost?

$1.06

100
detergent: $1.99 for 32 fl oz or $2.49 for 50 fl oz
What is $2.49.
100

Soda: $2.69 for 12 oz or $3.19 for 16 oz

The 16 oz container

200

The unit rate, if you write 13 pages in 3 hours.

What is 4 1/3 pages per hour?

200

Unit price of a $3.60 item consisting of 30 units?

What is $0.12.

200
Price of a $48.53 item consisting of 11 units?
What is $4.41
200

Popcorn: $1.69 for 15 oz or $2.99 for 30 oz

The 30 oz bag

200

Socks: $4.29 for 3 pairs or $10.79 for 8 pairs

The 8-pair bundle

300

The number of cars made per day if a factory makes 686 cars in 56 days.

What is 12.25 cars/day

300
Unit price of a $14.32 item consisting of 3 uits?
What is $4.77
300
Price of a $47.53 item consisting of 27 units?
What is $1.76
300

Apples: $1.89 for 3lb or $2.49 for 5 lb

The 5 lb bag

300

Tofu: $1.49 for 12 oz or $1.79 for 16 oz

The 16 oz container

400

Points per game, if a player scored 98 points in 6 games.

What is 16.3 points/game?

400

Unit price of a $37.12 item consisting of 22 units?

What is $1.69.

400
Price of a $36.26 item consisting of 33 units?
What is $1.10
400

Bagels: $0.89 for 4 or $1.39 for 6

The 4-pack

400

Cloth: $3.15 for 2 yd or $7.78 for 6 yd

The 6 yard roll

500

The unit rate of a worm that travels 1,200 meters in 4 hours.

What is 300 meters per hour?

500

Price per toy car if a 31 toy cars cost $16.46.

What is $0.53.

500

If 46 nails cost $31.91, how much do 4 cost?

$2.77

500

Donuts holes: $1.25 for 4 or $5.69 for 25

The 25-pack

500

Juice: $2.15 for 48 fl oz 

or $2.89 for 64 fl oz 

or $6.19 for 130 fl oz.

The 48 fl oz container.

M
e
n
u