Unit rate
Unit rate
Operations
Which is the better buy?
Miscellaneous
100
Earn $145 in 25 hour
What is $5.80/hour
100

$10.00 for 4 miles

What is $2.50 miles

100

55 - 26

What is 29

100
detergent: $1.99 for 32 fl oz or $2.49 for 50 fl oz
What is $2.49.
100

Order from least to greatest:

- 8, 0, 11, -1, 14

What is -8, -1, 0, 11, 14

200
write 11 pages in 2 hours
What is 5.5 pages/hour
200
Unit price of a $3.60 item consisting of 30 units?
What is $0.12.
200

-14 + - 19

What is -33

200
popcorn $1.69 for 15 oz or $2.99 for 30 oz
What is $2.99
200

Solve: 

2 - 1 + 5 x 4 x 11

What is 221

300
make 686 cars in 56 days
What is 12.25 cars/day
300

Unit price of a $14.32 item consisting of 3 units?

What is $4.77

300

75 - ( - 15) 

What is 90

300
apples $1.89 for 3lb or $2.49 for 5 lb
What is $2.49
300

If x = 6 then solve:

14x - 56

What is 28

400
score 98 points in 6 games
What is 16.3 points/game
400
Unit price of a $37.12 item consisting of 22 units?
What is $1.69.
400

- 16 x -14

What is 224

400

bagels $0.89 for 4 or $1.39 for 6

What is $0.89

400

Solve:   2x - 15 = 35

What is 25

500

travel 1,200 miles in 4 hours

What is 300 m/h

500
Price of a $16.46 item consisting of 31 units?
What is $0.53.
500

-156 divided by 3

What is -52

500
$1.25 for 4 or $5.69 for 25
What is $5.69
500

Solve:   5x - 10 = 3x - 40

What is -15

M
e
n
u