If Kai travels at 10 mph. How far would he go in 5 hours?
50 miles
If Tom buys 6 lbs. of pears at $4.50 per pound how much did he spend?
$27.00
Steve makes $5.00 per hour. How much money does he have if he worked two hours?
$10.00
George scored 55 points in 11 games. How many points did he score per game?
5 points
If Tim travels at 20 mph. How far would he go in 4 hours?
80 miles
If Terry buys 8 lbs. of oranges at $3.50 per pound how much did she spend?
$28.00
John makes $8.00 per hour. How much money does he have if he worked five hours?
$40.00
If Joan paid $1.63 for 12 ounces of peanuts. How much will she pay for 29 ounces?
If Jim travels at 40 mph. How far would he go in 6 hours?
240 miles
If Matt buys 8 lbs. of grapes at $4.50 per pound how much did he spend?
$36.00
Mario makes $9.00 per hour. How much money does he have if he worked 7 hours?
$63.00
John drove 120 miles to his hometown and back. On the way there he took 2 hours on the way back he took 3 hours. What was his average miles per hour?
48 mph
If Kevin travels at 70 mph. How far would he go in 8 hours?
560 miles
If Alex buys 9 lbs. of apples at $4.00 per pound how much did he spend?
$36.00
Ahmed makes $10.00 per hour. What if he works 12 hours? How much would that be?
$120.00
If it takes 4 painters 9 hours to paint a house. How long will it take 6 painters working at the same rate and skill level?
6 hours
If Mike travels at 50 mph and traveled a total of 1200 miles. How many hours did he drive?
24 hours
George bought 10 lbs. of pineapples and paid a total of $50.00. How much were the pineapples per pound? (unit rate?)
$5.00 per lb.
Henry worked an 8-hour day and made $64.00. How much did he make per hour?
$8.00
$63,875