Unit Rates
Unit Rates
Unit Prices
Unit Prices
Best Buy
100

10 players for 5 coaches.
How many players per coach?

What is 2

100
25 words in 5 minutes. How many words in 1 minute?
What is 5
100
$15 for 5 Gatorades. How much per Gatorade?
What is $3
100
$6 for 6 pencils. How much per pencil?
What is $1
100

A) 10 for $10

B) 6 for $3

B) 6 for $3

A: $1
B: $0.50

200

140 words in 7 minutes.
How many words per minute?

What is 20

200
72 miles in 9 hours. How many miles per hour?
What is 8
200
$60 for 10 t-shirts. How much per t-shirt?
What is $6
200
15 bottles of powerade for $30. How much per bottle?
What is $2
200

A) $2.25 for 5 pens

B) 6 pens for $3.00

A) $2.25 for 5

A: $0.45
B: $0.50

300

Mr. Greco's car can go 369 miles on 9 gallons of gas. How many miles can it go on 1 gallon?

What is 41

300
Harvey's computer can download 7 songs in 329 seconds. How many seconds to download 1 song?
What is 47
300
The furniture store is having a sale on kitchen chairs. The sale price is 5 for $110. What is the price per chair?
What is $22
300
Macy's has jeans on sale for 2 pair for $73.56. How much per pair?
What is $36.78
300

A) 5 hamburgers for $5.55

B) 4 hamburgers for $4.40

B) 4 for $4.40

A: $1.11
B: $1.10

400
Sam drove Florida. It took him 20 hours to go 1,320 miles. How many miles did he go in 1 hour?
What is 66
400

A hummingbird can flap it's wings 738 times in 6 minutes. How many times does it flap it's wings in 1 minute?

What is 123

400
Lowes is selling a 25 gallon can of paint for $542.25. How much is that can per gallon?
What is $21.69
400
The Halloween store has costume accessories on sale for 8 for $20. What is the price per accessory?
What is $2.50
400

A) 12 markers for $9.48

B) 15 markers for $12.45

A) 12 for $9.48

A: $0.79
B: $0.83

500

Mr. Underwood flew his family to Disney World. The flight took 3.5 hours. The plane flew a total of 1,242.5 miles. What was the planes speed in miles per hour?

What is 355

500

A human being blinks their eyes 28,800 times a day. How many times do we blink in 1 hour?

What is 1,200

500
24 pizzas for $90.72. What is the price per pizza?
What is $3.78
500

A 3.5 liter bottle of Iced tea costs $3.43. What's the price per liter?

What is $.98

500

A) 2.4 for $21.84

B) 3.2 for $28.48

B: 3.2 for $28.48

A: $9.10
B: $8.90 

M
e
n
u