Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. How many miles per gallon did he drive?
26 Miles per gallon
Pam can run four laps around the track in 330 seconds. Patrick can run two laps around the track in 160 seconds. Who runs the fastest per lap?
Patrick
Which is the better buy?:
18 ounces for $7.38
or
27 ounces for $15.39.
18 ounces for $7.38
Suppose that a rainbow fish can swim 60 feet in 6 seconds. An angelfish can swim 45 feet in 2 seconds. Which fish can swim faster and by how much?
The angelfish who swims 12.5 feet per second faster
Walmart buys a case of 20 Takis for $25. What is the price per Takis bag?
$1.25 per Takis bag
Mrs. Carlson grades 50 papers in 12 minutes. Mrs. Hutchinson grades 120 papers in 30 minutes. Who grades more papers per minute?
Mrs. Hutchinson
Target and Walgreens are both having a sale on body spray. At Target you can buy 9 cans for $35.89 and at Walgreens you can buy 11 cans for $45.99. Which is the better buy?
Target
Raul is helping to make dinner for his family. To make a sauce for the chicken, he will use 1/3 cup of broth per serving of chicken. He has a container with 1 3/4 cups of broth left. How many servings of chicken can Raul make sauce for?
5 servings of chicken
A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far did skydiver fall per second?
48 feet per second
Suppose a helicopter travels 80 miles for 2 hours. A jet travels at 240 miles in 2 hours. Which travels faster?
The jet
Sam noticed that Rocky River Coffee sells a 20 ounce coffee for $5.32 and a 16 ounce coffee for $4.98. Which cup of coffee is cheaper per ounce?
The 20 ounce coffee
Latoya earns $25.05 for 3 hours of tutoring. How much money does Latoya earn each hour.
$8.35
A hose moves 36 gallons of water in 8 minutes. What is the unit rate?
4.5 gallons per minute
Marcel drove 140 miles in 2 hours. Brandon drove 204 miles in 3 hours. Who drove at a faster rate in miles per hour?
Brandon
Which is the better buy?:
22 staplers for $330
or
4 staplers for $80.
22 staplers for $330
The local bakery used 12 cups of flour this morning to make 30 batches of cookies. How many batches of cookies can the bakery make with 1 cup of flour.
2.5 batches of cookies
A cookie called for 4 cups of sugar and 3 cups of flour. If you made a batch of cookies using 1 cup of flour, how many cups of sugar would you need?
3/4 cups of sugar or 0.75 cups of sugar
It took a car 3 hours to drive 210 miles and another car 2.5 hours to drive 180 miles. Which car drove at a faster rate?
Car(2)72 MPH
Which is the better buy?:
2 1/2 pounds of turkey for $6.25
or
3 1/3 pounds of turkey for $10.50.
2 1/2 pounds of turkey for $6.25
Suppose that a butterfly can fly 82 feet in 4 seconds. A dragonfly can fly 50 feet in 2 seconds. Which can fly faster and by how much?
The dragonfly can fly faster by 4.5 feet per second?