Fractions
Unit Rates
Unit Rates with Fractions
More Unit Rates
Random Trivia
100
Find n: 3/4 x 8/9
What is 2/3
100
Find the unit rate for: 150 miles in 6 gallons
What is 25 miles per gal
100
You walk 1/5 of a mile in 1/10 of an hour. What is your unit rate?
What is 2 miles per hour
100
During Tracy's trip across the country, she traveled 2,884 miles. Her trip took 7 days. Find a unit rate to represent the average miles she traveled per day during the trip.
What is 412 miles per day
100

How do you say "Merry Christmas" in Spanish?

Feliz Navidad

200
1/7 divided by 5/49
What is 7/5 or 1 2/5
200
Find the unit rate for: 105 students in 3 classes
What is 35 students per class
200
You eat 1/5 of a cake in 1/9 of a minute. What is your unit rate?
What is 9/5 or 1 4/5 cake per minute (you really love cake).
200
Randall recorded 8 songs on his most recent CD. The total length of the CD is 49 minutes. Find a unit rate to represent the average length per son on the CD. Round to the nearest hundredth.
What is 6.13 minutes per song
200

In Home Alone, where are the McCallisters going on vacation when they leave Kevin behind?

Paris

300
3/8 divided by 9/24
What is 1
300
Find the unit rate for: 8 batteries in 3 months
What is 2.67 batteries per month
300
You can type 2/9 of a letter in 1/3 of an hour. What is your unit rate?
What is 2/3 of a letter in one hour.
300
Last month, Hannah's dog ate 40 cans of dog food in 31 days. How many cans should Hannah buy to feed his dog for the next 6 days?
What is 8 cans
300

Three of Santa's reindeer's names begin with the letter "D." What are those names?

Dancer, Dasher, and Donner

400
1 3/8 divided by 5 1/2
What is 1/4
400
Find the unit rate for: $99 for 12 CDs
What is $8.25 per CD
400
You can run 5/6 of the way around the track in 1/4 of an hour. What is your unit rate?
What is 10/3 or 3 1/3 laps per hour.
400
Caroline drove 350 miles to her grandmother's house. The trip took her 5(1/4) hours. What was her average speed in miles per hour?
What is 66(2/3) mph
400

What was the first company that used Santa Claus in advertising?

Coca-Cola

500
2 5/8 divided by 4 2/3
What is 9/16
500
Choose the better buy: $21.50 for 4 pounds of lunch meat OR $15.10 for 3 pounds of lunch meat
What is $15.10 for 3 pounds of lunch meat
500
You can eat 3/8 of a burrito in 7/12 of a minute. What is your unit rate?
What is 9/7 or 1 2/7 of a burrito in a minute.
500
A small airplane used 5(2/3) gallons of fuel to fly a 2 hours trip. How many gallons were used each hour?
What is 2(5/6)
500

How many gifts in total were given in "The Twelve Days of Christmas" song?

364

M
e
n
u