If you bought a pack of M&Ms, that has 25 pieces in it for $1.00. How much did each individual M&M in that pack cost?
$.04
200
write 4/5 as a percent
4 x 20 = 80
5 x 20 = 100
80/100
200
Draw a tape diagram to show 40:80
2 boxes of 20 and 4 boxes of 20
or
4 boxes of 10 and 8 boxes of 10
200
Convert 6 pints to quarts, show your work.
3 qts
300
When making a batch of chocolate chip cookies, Ms. Tapley knows she needs 5 cups of chocolate chips. Looking in her cabinet she can only find one measuring cup, the 1/2 cup.
How can she get to 5 cups now?
Fill the 1/2 cup up 10 times
300
Tiffany bought 6 boxes of pop tarts at the store for $16.25. What is the unit rate for each box of pop tarts?
$2.70
300
There are 13 interns in Ms. Tapley's class at Towson.
92% of these interns prefer to teach Math.
About how many interns is that?
11.96 (12)
300
Rebecca walks 2 steps to Mike's 3 steps. If Mike walks 930 steps, how many steps did Rebecca take?
Draw a tape diagram to show the ratio.
620 steps
300
Add, then rename the sum
10 lb 6 oz
6 lb 15 oz
16 lb 21 oz = 17 lb 5 oz
400
Mr. Lee plays basketball. He has lost 2 games, and won 5 games. He has 4 personal fouls.
Write a ratio of personal fouls to the number of games won.
4:5
4 to 5
4/5
400
Draw a tape diagram to show the teachers in the room to the students in the room
1 box of 2
11 boxes of 2
400
Rename, and subtract
10 lb 6 oz
6 lb 15 oz
Rename:
9 lb 22 oz
6 lb 15 oz
Subtract: = 3 lb 7 oz
500
When making fruit salad Ms. Tapley uses 3 cups of blueberries, 1 cup of strawberries, 1/2 cup of grapes, 1/4 cup of sugar
If she uses 4 cups of strawberries, how much sugar will she need to use?