Equivalent Ratios
Unit Rate
Percent
Division with Fractions
Wild
100
Fill in the blank on the table: Number of students 6 12 24 Bottles of juice 1 2 3 4
18
100
Mrs. Sisneros bought 3 yards of ribbon for $3. How much would 6 yards of the same ribbon cost? WHY?
6 yards of ribbon would cost $6, because the ratio 3:3 is equivalent to 1:1. The unit rate is 1.
100
How would you write 75/100 as a percentage?
75%
100
Draw a picture using circles to show what 2 divided by 1/4 looks like. How many 1/4s are in 2?
8
100
6 + -6 =
0
200
Which table shows equivalent ratios? WHY? a) Number of Raisins 1 2 3 4 5 Total Calories 5 6 7 8 9 b) Number of Raisins 1 2 3 4 5 Total Calories 5 10 15 20 25
B is correct because 1:5 is equivalent to 2:10 and 3:15 and 4:20 and 5:25.
200
a) 4:2 is the same as __:1. b) What is the unit rate? Why?
a) 2 b) The unit rate is 2 because unit rate is the part of the rate that is being compared to 1.
200
How would you express 61% as: a) a fraction? b) a decimal?
a) 61/100 b) 0.61
200
4÷2 is equivalent to 4 x __. WHY?
1/2 because 2 is the same as 2/1 and dividing by 2/1 is the same as multiplying by 1/2.
200
What is a variable?
A variable is a letter (lower case) that stands for an unknown number.
300
A cafeteria worker knows that it takes 3 pizzas to feed 24 students. How many pizzas are needed to feed 32 students? Why?
4 pizzas are needed to feed 32 students because 3:24 is equivalent to 4:32.
300
Suppose a school has 800 students and 40 teachers. a)What is the ratio of students to teachers? b) What is the rate (meaning the ratio ___:1)? c) What is the unit rate?
a) 800:40 b) 20:1 c) 20
300
Keiko took two math tests in the month of March. On the first one he scored 38/50, on the second test he scored 81/100. On which test did Keiko get a better grade? WHY?
Keiko got a better grade on the second test, because on the 38/100 is equivalent to 76/100, and 81 is a better grade than 76.
300
Charlie is growing vegetables in planters. He has 4 bags of soil and uses 2/3 of a bag of soil to fill each planter. How many planters can he fill? How do you know?
Charlie can fill 6 bags of soil. I know this because i drew 4 rectangles and divided each into 1/3s. Then I circled groups of two 1/3s. When I counted, I had 6 groups. * This is just one strategy. If you tried something else that worked, that's great too!
300
What do you know about the sum of a number and its opposite?
It always equals 0.
400
Mikaela travels 15 blocks on her skateboard in 5 minutes. At this speed, how many blocks can she travel on her skateboard in 1 minute? WHY?
Mikaela can travel 3 blocks in 1 minute, because 3:1 is equivalent to 5:15.
400
A 10-pound box of apples costs $12:50. Write the ratio of cost to number of pounds as a fraction. Then find an equivalent fraction with a denominator of 1. What is the unit rate that describes the cost of the apples?
The unit rate is 1.25, because $12.50/10lbs is equivalent to 1.25/1lb.
400
At Madison Middle School, 60% of the 800 students participate in music. How many students participate in music? Why?
480 students participate in music. 400 is 50% of 800 and 80 is 10%. 400 + 80 = 480.
400
How many 1 1/2 cup servings are there in 12 cups of juice? WHY?
There are 8 servings, because 12 ÷ 1 1/2 = 8. *Try the drawing strategy to show this*
400
On Tuesday Ms. Eddy borrows $3 from Ms. Bourne. On Wednesday Ms. Eddy gives Ms. Bourne $3. a) How much money does Ms. Eddie owe Ms. Bourne? b) Graph this numbers on a number line.
a) $0 b) Show a number line with 0 in the middle and marks up to 3 and negative 3. Draw a point at -3 and a point at 0.
500
Christi cuts a piece of ribbon (r) in half. Then she cuts off an inch. Write an expression that represents how much ribbon she has left.
1/2 r - 1
M
e
n
u