What are 3 ways to write a ratio?
fraction
to
:
PEMDAS
What is Parenthesis, Exponents, Multiply, Divide, Add and Subtract ?
20% of 150 is what number?
What is 30
What is the LCM of 14 and 21
What is 42
T or F
42 is divisible by 3.
What is true?
The distance from zero on a number line
What is the definition of absolute value?
If Anthony is trying to organize her class of 20 students into rows for the class photo and each row is to have an equal number of students. Possible arrangements include...
What is
10 rows of 2
4 rows of 5
5 rows of 4
1 row of 20
How do you explain a ratio?
For every ________ ________
There are _________ _________
h(B+b)/2
What is the formula for the area of a trapezoid
45 is what percent of 60
What is 75%
What is the GCF of 32 and 48
What is 16
What is five squared plus 3 cubed?
What is 52
Solve the following expression……
x+6=24
What is x=18
A bike rental shop charges $17 to rent a bike plus $6 dollars for each hour the bike is rented. Fred paid $41 total, how many hours did he have the bike?
4 hours
How can I find equivalent ratios?
Multiply or Divide by the same number
Cross Multiply
What are the definitions of:
coefficient
constant
terms
What are the number before the variable
The whole numbers
Same variables
35% of what number is 35?
What is 100
The tenth multiple of 9 is _______.
What is 90?
You buy 3 pizzas for $27
What is the unit rate
$9 for every one pizza
The following words represent what type of integer:
Debit
Loss
Below
What is a negative number
A container at a juicing plant holds 6 2/3 tons of oranges. The plant can juice 1 1/2 tons of oranges each day. At this rate how long will it take to empty the container?
What is 4 4/9 days or 5 days
There are 17 girls and 15 boys in a class. What is the ratio of girls to total number of students in the class?
17:32, 17 to 32, 17/32
What is 125/1000 in simplest form?
What is 1/8
32% of 25 is what number?
What is 8
At a concert, every 15th guest receives a free hat and every 40 guest gets a free t-shirt. Which customer will be the first to receive a free hat and a free t-shirt?
The 120th customer
What property should you use to solve this expression
5x + (2x+7)
What is the Associative Property of Addition
The distributive property
What property is shown here?
4(8+2)
Dan sold half of his comic books and then bought 6 more. He now has 15. How many did he begin with?
18 comic books
A florist uses 5 red roses for every 2 white roses in her bouquets.
If the florist uses 10 red roses in a bouquet, how many white roses does she use?
4 white roses
The ordered pair ( -3,12) is located in quadrant...
What is quadrant II?
29 is what percent of 20
What is 145
Every fourth week a company has paper delivered. Every sixth week the company has water jugs delivered. If both paper and water were delivered this week, how many weeks will it be until both deliveries happen again in the same week?
What is 12 weeks
______ is divisible by 3.
99, 27, 30
What is all numbers are divisible by 3?
1
What is the coefficient of x?
A case of pop contains 24 cans and costs $8.98.
What is the unit rate?
$0.37 for 1 can
Find two ratios that are equivalent-
3 to 4
6 to 8, 9 to 12, 12 to 16, etc.
What are the 3 middle points in a box plot?
What is the Q1, median and Q3
You buy a stereo that costs $160. It goes on sale for 25% off. How much do you pay for the stereo before tax?
What is $120
What is the Prime Factorization of 1000
2x2x2x5x5x5
There are 15 students that play flute in the band, 27 students that play clarinet and 12 students that play the violin. How many separate groups can be formed with the same number of flute, clarinet and violin players?
What is 3
New Orleans has an altitude of -6 1/2 feet and Miami has an altitude of 6 3/5 feet. Which city is closest to sea level?
What is New Orleans
Jasmine wants to build a 2 5/6 meters long garden path paved with square stones that measure 1/4 meter. There will be no spaces between the stones.
How many stones are needed for the path?
What is 12
11 1/3 or 11.3 is the calculation so you must have 12 stones
In gym class, the 6th graders walk 2 laps for every 3 laps they run. If the students run 12 laps, how many laps will they walk?
They will walk 8 laps.
Put the following numbers in order from least to greatest.
(12,-2, 10, 1, -5,11)
What is :
-5, -2, 1, 10, 11, 12
You buy a pair of jeans for $39.99
You have a coupon for $10 off
The sales tax on your purchase is $1.95
What is the percent of discount and the percent of sales tax?
What is 25% discount
What is 6.5% sales tax
289 is what number's perfect square?
What is 17
Your download speed is 3 megabytes every 4 seconds.
How many megabytes can you down load in 1 minute?
What is 45
3x+3y when x=-3 and y=5
What is 6
Janie is at a gas station and has $53.25. She wants to buy a sandwich that costs 7.68, a drink that cost $0.97 and 10 gallons of gas for her car.
What is the highest price per gallon that she can afford to pay for gas?
What is $4.46 per gallon