Equations
Number Lines
Multiplication
Unit Price
Random
100

x + 5  = 8

x = 3

100

5 - 6

-1

100

12 x 14

168

100

It cost $12 for 6 donuts. How much does 1 donut cost?

$2

100

Name all 3 Assistant Principals

Ms.Gonzalez, Mr.Bassette, Ms.Kannan

200

2x = 20

x = 10

200

3 - 10

-7

200

15 x 15

225

200

It costs $8 for a 16 pack of coca cola. How much does one can cost?

$0.50

200

Which month is Ms.Ariel's birthday?

January

300

3x + 3 = 9

x = 3

300

-5 - 10

-15

300

30 x 15

450

300
It cost $9 for 3 tacos. How much does 1 taco cost?

$3

300

What room number is Ms.Ariel's office in?

27

400

5x - 11 = 14

x = 5

400

-17 + 4

-13

400

34 x 10

340

400

12 sets of headphones cost $48. How much does one set cost?

$4

400

Who taught you Math in grade 6 at Elmhurst United?

Ms.Ryan

500

x/2 + 6 =

x = 11

500

-10 + 5 - 3 + 7

-1

500

15 x 20

300

500

It cost $240 for 4 new kindles. How much did 1 kindle cost?

$60

500

How many days of school do 8th graders have left? (Including today)

10

M
e
n
u