x + 5 = 8
x = 3
5 - 6
-1
12 x 14
168
It cost $12 for 6 donuts. How much does 1 donut cost?
$2
Name all 3 Assistant Principals
Ms.Gonzalez, Mr.Bassette, Ms.Kannan
2x = 20
x = 10
3 - 10
-7
15 x 15
225
It costs $8 for a 16 pack of coca cola. How much does one can cost?
$0.50
Which month is Ms.Ariel's birthday?
January
3x + 3 = 9
x = 3
-5 - 10
-15
30 x 15
450
$3
What room number is Ms.Ariel's office in?
27
5x - 11 = 14
x = 5
-17 + 4
-13
34 x 10
340
12 sets of headphones cost $48. How much does one set cost?
$4
Who taught you Math in grade 6 at Elmhurst United?
Ms.Ryan
x/2 + 6 =
x = 11
-10 + 5 - 3 + 7
-1
15 x 20
300
It cost $240 for 4 new kindles. How much did 1 kindle cost?
$60
How many days of school do 8th graders have left? (Including today)
10