WISE SHOPPING
COMPARISON SHOPPING MATH
PRODUCT SAFETY
AT THE STORE
RANDOM QUESTIONS
100
Complete this sentence: Being a wise shopper involved c_________ choices.
What is COMPARING
100
Which one of these is the better VALUE FOR YOUR MONEY? 3 bananas for $1.00 OR 3 bananas for $1.00 EACH
What is 3 ananas for $1.00.
100
A product lable says it is EXTREMELY COMBUSTIBLE. It should not be used near an open f______.
What is A FLAME?
100
The term used when something is currently in the store and ready to buy. I_ S_ _ _ _ _
What is IN STOCK?
100
The name of the green JEDI traininer in the Star Wars movies.
What is YODA?
200
This is a product's written guarantee. W______________.
What is a Warranty?
200
What is the better value for your money? 1 soda for $1.50 OR a 6 pack for $3.00
What is a 6 pack for $3.00.
200
If the Goldsteins want to protect their young child from a TOXIC CHEMICAL, they should keep the product in which of these areas? under the sink OR in a high cabinet
What is in a high cabinet?
200
This is a slip of paper or a card for an amount of money to buy items.
What is a GIFT CERTIFICATE OR GIFT CARD?
200
The name of the woman who sings the current hit "Dark Horse"?
Who is Katy Perry?
300
I'm in a hurry for my purchase. I should compare the stores' d________ t_________.
What is DELIVERY TIMES?
300
What is the better value for your money? 2 loaves of bread for $2.00 OR 3 loaves of bread for $3.00
What is 3 loaves of bread for $3.00
300
I want to clean my wood floor. This is the best product for the job. FLOOR-O-SHINE (use on no-waz floors, do not use on wood or cork floors) OR ALL SCRUB (use on all finished wood surfaces or non-wood surfaces)
What is ALL SCRUB (use on all finished wood surfaces or non-wood surfaces)?
300
This person may say this, "Do you have this in a size 10?" C _ _ _ _ _ _ _
What is CUSTOMER?
300
This is the mascot for our current Portland NBA team?
What is BLAZERS?
400
One of these terms is used to compare choices when trying to find the best value for your money, which one is it? UNIT PRICING or BULK PURCHASING
What is UNIT PRICING
400
The price per unit if the total cost of 20 ounces of orange juice is $4.00.
What is .20 or 20 cents per ounce
400
A lable on the multi- purpose cleaner says: Avoid prolonges contact with skin. This is the PPE that I should wear if I use this product to clean my kitchen.
What is rubber gloves?
400
This person may say "would you like paper or plastic? "
What is a BAGGER?
400
The exact time the WISE program banquet starts (that guests will arrive)?
What is 10:30 am?
500
I need a product that will last a long time. I should compare the product's d____________.
What is DURABILITY?
500
The price per unit if the total cost of a case (24 cans) of soda is $11.50.
What is .47 or 48 cents per can.
500
You are cleaning the bathroom that has no exhaust fan and the direction on the cleaner say "use with ventilation". This is the first safety precaution you should take.
What is keep the door open or open a window?
500
This term means that you have returned and recieved one item for another item. E _ _ _ _ _ _ _
What is EXCHANGE?
500
This is the date of the first day of school for the WISE Program this year?
What is September 9th?
M
e
n
u