Key Words
Which operation
5 Step Process
Single step problems
Multi-step problems
100
John ran 5.4 miles on Tues. and 4.5 miles on Wed. What was the total distance he ran in those two days?
What is the total?
100
The key words "cover" or "area" mean to...
What is multiply?
100
The first step to answering a word problem is...
What is read then underline the question?
100
Bryan buys 16 pencils at the school store. They cost $.30 each. How much did he spend on pencils?
What is $4.80?
100
Araysa bought 2 lbs. of candy for $4.25/lb. Then she bought a 2-liter of soda for $1.49. How much money did she spend?
What is $9.99?
200
Carlo lives 22.7 miles from school. Kody lives 15.52 miles from school. How much farther does Carlo live from school?
What is how much farther?
200
They key words "how much shorter" means to ....
What is subtract?
200
After we underline the question, then we...
What is identify the key information?
200
Madden 16 costs $59.99 at Wal-Mart. It's on sale at Target for $52.49. How much cheaper is it at Target?
What is $7.50?
200
The distance Tyler walks to school is .8 mile. If he walks to school and back 5 times a week, then how far does he walk for the week?
What is 8 miles?
300
Sophia and Jax have 28 sour gummy worms. They are going to share them equally. How many sour gummies will each of them receive?
What is share equally?
300
The key word "border" means to...
What is add (to find the perimeter)?
300
After we find the key information, we should...
What is estimate?
300
Isabella's mom bought a 12 pack of Ramen Noodles for $4.37. What is the average cost for a pack of Ramen Noodles?
What is $.36?
300
Hot-n-Spicy soup costs $2.39 per can. Brand Z soup costs $1.93 a can. Which costs more, 10 cans of Hot-n-Spicy, or 12 cans of Brand Z?
What is Hot-n-Spicy?
400
Uvaldo bought 4 video games for 42.99 each. How much was the cost of the video games?
What is each/cost?
400
The key words "share equally" mean...
What is divide?
400
Once we estimate, then we....
What is solve for the answer?
400
Elizabeth is helping her mom paint a fence around her rectangular yard for her horses. The length of one side 120.5 ft. The width of her yard is 88.7 ft. How much fencing will Elizabeth be painting?
What is 418.4 ft?
400
Mini-golf costs $3.25 per person Go-karts cost $5.75 per person Batting cages cost $1.50 per person How much would it cost for 4 people to play mini-golf and hit in the batting cages?
What is $19.00?
500
Jamie bought 2 shirts for 10.99 each and 3 pairs of pants for 24.99 each.What was the total cost her purchases?
What is each/total?
500
The key word "per" means to....
What is multiply?
500
After we solve for the answer, we....
What is check our work?
500
The diameter of the tractor tire was 5.7 ft. What was the circumference of the tractor tire? Use the formula 3.14 X d = C
What is 17.898 ft?
500
Jeyson and Spencer went to the state fair. It cost $15 to get in per person, and $25.75 to ride unlimited carnival rides. If they each bought tickets and ride passes, what was the total? If they gave the cashier $85.00, how much change did they receive?
What is $81.50? and what is $3.50?
M
e
n
u