You hand a clerk $100 and your bill is $52.81. How much change should you receive?
What is $47.19
You should receive $100 - $52.81 = $47.19
Each day a waiter comes home from work and puts some of his tips into a jar. The jar started with $28.50, and the waiter added $12.50 a day for 30 work days. How much money is in the jar?
What is $403.50
The jar contains $28.5 + 30 x $12.5 = $403.5
Devin just bought a new car jack. The manufacturer specified that it’s safe to lift up to 1.5 tons with the jack. How many pounds is this?
What is 3000lbs
The jack is cleared for 1.5 tons x 2000 lb/ton = 3000 tons
The grocery store has vegetables on sale for 25% off. As a fraction, how much of the total price has been discounted?
What is 1/4
25% is the same as 1/4
You are the manager of a popular bakery. You have 13 3/5 pounds of flour but need four times that amount for today’s baking. How much more flour will you need?
What is 40 4/5lb
Assume that 13 3/5 is 1/4 of the flour needed. 13.6 times 4 equals 54.4. Subtract the amount you already have (54.4 minus 13.6) equals 40.8 more pounds.
Luanne needs a 2 3/4 inch bolt to complete a project. When she gets to the hardware store, the type of bolt that she wants is measured in centimeters. What length of bolt comes closest to what she needs?
What is 7cm
The length of bolt coming the closest is 2 3/4 in x 2.54 cm/in = 6.985 cm ≈ 7 cm
You are employed at the local grocery store. One of your customers has called in an order for fifteen pounds of the cheapest fruit in the store. Five pounds of apples is marked $6.95, a four pounds of tangerines are $4.50, and six pounds of oranges are $7.25. The manager will let a customer buy any amount needed. How much will the customer pay for fifteen pounds of the cheapest fruit?
What is $16.88
Find the cost of one pound of each fruit: $6.95/5 = $1.39; $4.50 /4 = $1.13; $7.25/6 = $1.21. The cheapest fruit is the tangerines. Multiply $1.13 times 15. She must pay $16.88.
Over the past 6 days you’ve spent $8, $14, $12, $11, $5, and $13 dollars on food. On average, how much per day are you spending on food?
What is $10.50
You are the dean of ABC University’s highly rated nursing program. Along with its other health care systems, two- fifths of the University’s students choose the nursing program. Only 1/5 of the nursing students complete the course and pass the boards. If eighteen hundred students enroll in the University’s programs, how many certified nurses should the program expect?
What is 144
This is a two-step solution. First, find the number of students who choose to enter the nursing program: 1800 (2/5) = 720. Then, calculate the number of nursing students expected to pass the certification boards: 720 (1/5) = 144.
Cassandra can buy a new Wi-Fi router for $50 or rent one from the internet provider for $5 a month. After a year goes by, how much would she have saved by purchasing her own Wi-Fi router?
What is $10
She would save 12 months x $5/month - $50 = $10
You are designing division problems as part of your job as math teacher. The problem asked the students to divide the sum of 14 and -2 into the difference of 44 and 20. What was the correct answer?
What is 2
First, find the sum of 14 + -2 = 12. Then, find the difference between 44 – 20 = 24. Then, divide the two numbers: 24/12 = 2.
Amazoo Company donates 2% of the sales of its killer whale stuffed animal toy to a charity focused on protecting these animals. Each toy sells for $25. Last year the company donated $1,699.50 to the charity, based on sales of the toy. How many of the killer whale stuffed animal toys did Amazoo sell last year?
What is 3,399
First, determine 2% of $25 to find how much is donated for each toy sold:
0.02($25) = $0.50 donated for each toy sold
Next, determine how many toys would need to be sold to result in a total donation of $1699.50:
$1699.50 ÷ $0.50 per toy = 3,399 toys
At the Farmer’s Mart this week several venders are selling sweet potatoes. Farmer Joe’s potatoes are selling at 5 pounds bag for $3.50. Farmer Judy sells the same type of potatoes for $0.65 per pound. Farmer Frank’s potatoes are $0.75 per pound or a 10- pound bag for $6.75. Farmer Andrew has the large economy box of 20 pounds for $10. You need 8 pounds of potatoes for a dinner you are catering. Who should you shop with for the least cost?
What is Farmer Judy
Some of the potatoes are sold in bags or boxes (Farmer Joe’s in 5-pound bags; Farmer Frank’s in 10-pound bags; and Farmer Andrew sells a 20-pound box). These prices are good, but you do not need the extra potatoes. Farmer Judy sells potatoes for $0.65 per pound. Eight pounds will cost only $5.20.