There are 12 apples in a basket. 7 of these apples are green. The rest of them are red. What is the ratio of red apples to green apples?
5:7
95% of 40 is what number?
38
Estimate a 15% tip on a dinner bill of $57.15 by first rounding the bill amount to the nearest ten dollars.
$9
Rewrite the decimal in the sentence below as a percentage.
The value had decreased to 0.057 of the purchase price.
5.7%
The weight of 100 identical samples of a substance is 0.1 pounds. What is the weight of 1000 samples?
1 lb
Write the ratio as a fraction in simplest form, with whole numbers in the numerator and denominator.
24 ft to 28 ft
6/7
Brian is riding on a bike course that is 90 miles long. So far, he has ridden 27 miles of the course. What percentage of the course has Brian ridden so far?
30%
Estimate a 15% tip on a dinner bill of $39.73 by first rounding the bill amount to the nearest dollar
$6
An item is regularly priced at $40. It is on sale for 20% off the regular price. How much (in dollars) is discounted from the regular price?
$8
The volume of 1000 drops of a liquid is 0.1 fluid ounces. What is the volume of 10,000 drops?
1 fl oz.
Write the following ratio using two other notations.
5 to 3
5/3 or 5:3
Use the ALEKS calculator to find 15% of 85
Do not round your answer.
12.75
Estimate a 15% tip on a dinner bill of $31.46 by first rounding the bill amount to the nearest ten dollars
Estimated $4.50
An item is regularly priced at $35. It is on sale for 80% off the regular price. How much (in dollars) is discounted from the regular price?
$28
The weight of 1000 identical samples of a substance is 0.1 pounds. What is the weight of 10,000 samples?
0.01 fl oz.
Write the following ratio using two other notations.
3/5
3 to 5, 3:5
Ivan has ridden 24 miles of a bike course. The course is 60 miles long. What percentage of the course has Ivan ridden so far?
40%
An item is regularly priced at $60. It is on sale for 40% off the regular price. How much (in dollars) is discounted from the regular price?
$24
An item is regularly priced at $65. It is on sale for 60% off the regular price. How much (in dollars) is discounted from the regular price?
$39
The weight of 100 identical samples of a substance is 0.01 pounds. What is the weight of 1000 samples?
0.1 pounds
Rafael pays $15.20 for a pack of 8 towels.
Find the unit price in dollars per towel.
The unit price is $1.90 per towel.
In a certain class, 12/25 of the students got a problem wrong on Friday's math test. What percentage got it right?
52%
Estimate a 15% tip on a dinner bill of $81.24 by first rounding the bill amount to the nearest ten dollars.
Estimated Tip $12
Suppose that an individual has a body fat percentage of 18.3% and weighs 133 pounds. How many pounds of her weight is made up of fat? Round your answer to the nearest tenth.
24.3 lbs
The weight of 1000 identical samples of a substance is 0.1 pounds. What is the weight of 10 samples?
.001 pounds