Whole Number
Decimals
Fractions
Percentages
Ratios
100
4 x 3 - 6 = 12 - 6 = 6
What is the answer to: 4 x 3 - 6
100
4.27
Round 4.2661 to 2dp
100
14/21 = 2/3
Simplify 14/21 fully
100
36% = 0.36 36% = 36/100 = 9/25
Convert 36% into both a fraction (simplified) and a decimal
100
4:1:8
Simplify the ratio 8: 2: 16
200
2, 3, 5, 7, 11
Give the first 5 prime numbers
200
2.49 + 3.67 = 2 + 0.4 + 0.09 + 3 + 0.6 + 0.07 = 5 + 1 + 0.16 = 6.16
Solve: 2.49 + 3.67
200
8/9 - 5/9 = 3/9 = 1/3
Solve: 8/9 - 5/9
200
25/100 = 1/4 So 1/4 of 48 = 12 So 25% of $48 is $12
What is 25% of $48?
200
1 + 5 = 6 90 /6 = 15 15 x 1 = $15 15 x 5 = $75 So $15:$75
Share $90 in the ratio of 1:5
300
7, 14, 21, 28, 35
What are the first 5 multiples of 7?
300
7.15 - 3.66 = 7.15 - 3 - 0.6 - 0.06 = 4.15 - 0.6 - 0.06 = 4.09 - 0.6 = 3.49
Solve: 7.15 - 3.66
300
2/5 x 5/6 = 10/30 = 1/3
Solve: 2/5 x 5/6
300
6% = 6/100 350/100 = 3.5 3.5 x 6 = 21 So 6% of $350 = $21
What is 6% of $350?
300
3 + 2 = 5 parts in total 35 / 5 = 7 Dylan payed 2 parts, so 2 x 7 = 14 lollies
Matt and Dylan buy a bag of lollies. Matt payed for 3 parts of it and Dylan payed for 2 parts of it. If there are 35 lollies in the bag, how many should Dylan get?
400
Integers: positive and negative whole numbers Answer: -24
What is the definition of integers? AND answer: -3 x -2 x -4
400
5.3 x 2.8 = 5 x 2 + 5 x 0.8 + 0.3 x 2 + 0.3 x 0.8 = 10 + 4 + 0.6 + 0.24 = 14.84
Solve: 5.3 x 2.8
400
7/9 divided by 3/4 = 7/9 x 4/3 = 28/27 = 1/1/27
Solve: 7/9 divided by 3/4
400
36% of $200 is $72 Increase: 200 + 72 = $272
Increase $200 by 36%
400
$45/5hr $9/hr $54/6hr So they would get payed $54
A person gets payed $45 for a 5 hour day. How much would they get payed for a 6 hour day?
500
1, 3, 9, 27, 81
List the factors of 81
500
6.4 / 8 = 0.8
Solve: 6.4 / 8
500
7/9 = 28/36 3/4 = 27/36 5/6 = 30/36 1/2 = 18/36 So: 1/2, 3/4, 7/9, 5/6
Order from smallest to largest: 7/9, 3/4, 5/6, 1/2
500
10% of 92 is 9.2 20% of 92 is 18.4 92 - 18.4 = $73.60
Decrease $92 by 20%
500
4 apples = $2.80 1 apple = $0.70 7 apples = $4.90
4 apples from the market cost $2.80. If we want to buy 7 apples, how much will it be?
M
e
n
u