Ratios
Unit Rate
Proportions
Word Problems
Random Facts
100

There are 3 Girls and 2 Boys in a classroom. 

What is the Ratio of Girls to Boys.

3:2, 3 to 2, 3/2

100

10/2  x/1

x=5

100

1/6 x/12

x=2

100

If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how many can you buy with $10?

5 cans of Pineapple Chunks

100

Which artist painted the Mona Lisa?

Leonardo da Vinci

200

There are 4 teachers and there are 20 students in the classroom. 

What is the Ratio of students to teachers

20:4. 20 to 4, 20/4

200

9/18 x/1

x= 1/2 or .5

200

5/15 15/x

x=45

200

One package of blueberries costs $3. How many packages of blueberries can you buy for $9?

3 Packages of Blueberries

200

What is the only mammal capable of flight?

Bat

300

There are 35 pieces of fruit on the table. 7 Oranges, 10 bananas, 8 Apples, 6 Kiwi, and 4 Mangoes. 

What is the Ratio of Kiwi to Apples?

6:8, 6 to 8, 6/8

300

200 Miles in 20 minutes. How many miles in 1 minute?

10 Miles per Minute

300

12/3 x/9

X=36

300

If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32

16 Bulbs

300

What animated movie released in 2017 revolves around a Day of the Dead celebration?

Coco

400

There are 35 pieces of fruit on the table. 7 Oranges, 10 bananas, 8 Apples, 6 Kiwi, and 4 Mangoes. 

What is the Ratio of Oranges to Total fruit?

7:35 or 1:5

400

24 Cookies eaten in 8 minutes. How many cookies are eaten in 1 minute?

3 cookies per minute. 

400

11/110 33/x

X=330

400

The money used in Jordan is called the Dinar. The exchange rate is $3 to 2 Dinars. Find how many dollars you would receive if you exchanged 22 Dinars.

$33

400

What is the process called when a caterpillar turns into a butterfly?

Metamorphisis 

500

There are 48 girls and 37 boys in the 7th-grade class. 

What is the Ratio of Girls to Total Students in 7th Grade?

48:85

500

$82.50 for 15 Chicken Nuggets. How much for 1 Chicken Nugget?

$5.50 per chicken nugget.

500

There are 8 students and 4 teachers in a classroom. How many teachers would you find in a class with 48 students?

24 Teachers

500

Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can Lisa buy if she has $4

8 Kiwi

500

How many bones do adult humans have? 


Give or take 10

206