Lynn is cooking cookies. The recipe calls for 14 cups of flour. She has already put in 4 cups. How many more cups does she need to put in? 1. State your variable. 2. State your equation. 3. Solve.
Let c = cup of flour
c + 4 = 14
c = 10 cups of flour
Jamie needs to buy enough Gatorade for the whole soccer team. If there are 72 kids on the team and Gatorade comes in cases of 12, how many cases does Jamie need to bring? 1. State your variable. 2. State your equation. 3. Solve.
Let c = number of cases
12c = 72
c = 6 cases
_______________ operations are opposite operations (they undo each other).
What are INVERSE operations?
c + 5.25 = 7.00
c = 1.75
How many packages of socks can you buy with $80 if one package costs $16? 1. State your variable. 2. State your equation. 3. Solve.
Let p = packages of socks
16p = 80
p = 5 packages of socks
Mrs. Smith bought smelly stickers for her amazing students! The stickers come in packs of 20. If she has 200 students, how many packs of stickers should she order? 1. State your variable. 2. State your equation. 3. Solve.
Let p = packs of stickers
20p = 200
p = 10 packs
Write an equation for:
The product of ten and a number is eighty.
10n = 80
1/8n = 40
x = 320
Bryan decided to bring his wallet to the bank to cash it in. On the way, he dropped it and lost $2.50. He had $14.84 left in the wallet. How much did he start with? 1. State your variable. 2. State your equation. 3. Solve.
Let m = money Bryan started with
m - 2.50 = 14.84
m = $17.34
A cab company charges $4 for every mile. If you spent a total of $40, how many miles did you ride the cab for? 1. State your variable. 2. State your equation. 3. Solve.
Let m = number of miles
4m = 40
m = 10 miles
Write an equation for:
Seven less than a number is twenty-three.
n - 7 = 23
You are on page 286 in Twilight. If there are 408 pages in the book, how many more do you have to read? 1. State your variable. 2. State your equation. 3. Solve.
Let p = amount of pages left
p + 286 = 408
p = 122 pages
How many boxes of envelopes can you buy with $12 if one box costs $3? 1. State your variable. 2. State your equation. 3. Solve.
Let b = number of boxes
3b = 12
b = 4 boxes
An ___________ is a math sentence; it contains an equal sign.
What is an EQUATION?
Mary and Kate both work at the 7-11. Mary earns $3.94 more than Kate. If Kate earns $17.90 an hour how much does Mary make? 1. State your variable. 2. State your equation. 3. Solve.
Let m = money Mary makes
m - 3.94 = 17.90
m = $21.84
Maria bought tissue boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start? 1. State your variable. 2. State your equation. 3. Solve.
Let b = number of tissue boxes
1/2b = 22
b = 44 tissue boxes
_________________ is a math phrase; does not contain an equal sign.
What is an EXPRESSION?