Standard Algorithm Multiplication
True or False Multiplication
Story Problems
Division Problems
100

23 x 4

92

100

10 x 50 = 500

True 

100

$1.25 for 1 donut, How much for 36 donuts

$45.00 for 36 donuts

100

24 ÷ 3 

8

200

57 x 97

5,529

200

160 x 20 = 32,000 ÷  10

False 3,200

200

1 Pound of Caramel $1.25, The cost of 20 Pounds is...

$25.00 is the cost

200

144 ÷  12

12

300

824x4

3,296

300

640 x 25= 16,000

True 16,000

300

1 Cakepop is $2.50, Cost of 30 is...

$75.00 is the cost 

300

A farmer has 2,400 apples and packs them into boxes with 80 apples each. How many full boxes can be made?

30

400

234 x 86

20,124

400

87 x 99= 7,500

False 8,613

400

1 Pound of Fudge $4.25, How many for 19?

$80.75, the cost of 19 pounds 

400

492 ÷  4

123