x+6=12
x=6
double
Benny had 25 peaches left at his roadside fruit stand. He went to the orchard and picked more peaches to stock up the stand. There are now 81 peaches at the stand, how many did he pick ?
56 peaches
switcharoo
Ashton had two boxes of pencils with fourteen pencils in each box. He gave six pencils to his brother. How many pencils did Ashton have left?
22 Pencils
Joan has 31 books in her library. She bought several books at a yard sale over the weekend. She now has 71 books in her library. How many books did she buy at the yard sale ?
40 books
Y-5=10
Y=15
Alyssa is baking a cake. The recipe calls for 8 cups of flour. She already put in 4 cups. How many more cups does she need to add ?
4 cups
Mr. Parker has 982 pounds of grain. He feeds 240 pounds to his pigs and 460 to his cows. How much grain does he have left?
282 pounds of grain
switcharoo
Jessica bought 3 packs of pens and a notebook for $15. The notebook cost $3. Each pack of pens cost the same amount. What is the price of 1 pack of pens?
$4 per pack