Decimal Multiplication
Decimal Division
Word Problems
Word Problems
100

.8 X .2

.16

100

65.505/5

13.101

100

Taejah is buying candy for a party. She is buying 4.1 pounds of jelly beans for $4.95 per pound. About how much money will she spend on jelly beans?

$20

100

Mia buys 15.2 pounds of candy and each pound is a $1.50. Mia wants to know about how much money she will need to spend to buy all the candy. 

$30 

200

Ms. Rea has a picture for you. 

What is the equation and solve

2 X 1.3

200

8.828/.8

11.035

200

Amazon weighed 4 boxes at once and they weighed 640.5 pounds. How much does each box weigh if each box is the same weight?

160.125

200

A theater is making costumes for a fall recital. The costumes consist of head bands and shirts. Each head band requires 3.45 yards of ribbon, and each shirt requires 6.475 yards of identical ribbon. There are 11 dancers in the production. How much ribbon will the costumes require?

109.175

300

3.3 X 4.5

14.85

300

What is the closest estimate to 148.72/6

150/5= 30

300

The relay team race is exactly 5.4 miles long. Each person on the team is expected to run 0.4 of a mile. How many team members will be needed to cover the total distance?

13.5 or 14

300

Ms. Smith bought 4 CDs for $12.85 each and 2 DVDs for $8.29 each? These prices include tax. She gave the cashier $80.00. How much change should Ms. Smith receive?

$12.20

400

15.28 X 12.3

187.944

400

Ms. Rea has a picture for you. 

What is colored in is the total. 

Write the division statement

.6/3=.2

400

Haley and Marcus are in a race. Haley runs 4.27 m per second and Philip runs 5.49 m per second. How far apart are they after 10 seconds?

12.2 seconds

400

Maria bought 10 boxes of chocolate and 8 bags of other candy. If a bag of candy cost $0.38 and a box of chocolate cost twice as much as a bag of candy, how much did she spend in buying all the items?

$6.84

500

24.9 X 17

423.3

500

28/.7

40

500

At a yard sale, Taven sold 2 bicycles for $23.20 each, 3 games for $3.75 each, a video for $3.30, and a book for $0.25. How much money did he make?

$61.20

500

Machine A uses 4.8 gallons of oil an hour and machine B uses 6.2 gallons of oil an hour. If Jackson uses machine A for 6 hours and machine B for 20 hours, how many gallons of oil does he need?

152.8