Tampa Bay
Chapter 5, CVP
Chapter 6, Variable Costing
Chapter 7, Master Budgets
100

The Tampa Bay Lightning captain

Who is:  Steve Stamkos

100

Mosaic Tile Company has estimated the following amounts for its next fiscal year:

Total fixed costs           $833,000

Sales price per unit        $42

Variable costs per unit    $25

What will happen to the breakeven point (in units) if Mosaic can reduce fixed costs by $23,000? 

What is:  The breakeven point will decrease by 1,353 units

Reduction in fixed costs      $23,000

/ CM per unit                       17

=                                      1,353 units

100

Period costs under the variable costing method include ________. 

A.  Variable overhead

B.  Direct labor

C.  Variable selling and administration

D.  Fixed selling and administration

C and D both

100

An important part of budgeting is getting managers and employees to accept the budget so the company can benefit from the ____________________.

A.  Control and feedback

B.  Variance analysis

C.  Budgetary slack

D.  Benchmarking

What is:  A. Control and Feedback
200

Food that was likely invented in Tampa Bay

What is:  Cuban sandwich

200
Primary cost classifications on the contribution margin income statement
What are:  variable costs and fixed costs
200

Mary Smith, a production supervisor at Verbo, Inc., uses variable costing for any cost control decisions that she has to make. Which of the following is the reason for his choice?

A.   Absorption costing is not relevant for long-run decisions.

B.  Fixed costs are not relevant in the long run.

C.  Lower management usually does not have control over most fixed costs.

D.  Only variable costs are controllable in the long and short run.

C.  Mary would not have control over fixed costs.  

200

The direct materials budget is prepared using information from the ________ budget.

A.cash 
B.capital expenditure 
C.production 
D.master 


C.  Production

300
Surrealist painter famous in Tampa Bay

Who is:  Salvadore Dali

300

Hughes Company manufactures harmonicas which it sells for $31 each. Variable costs for each unit are $12 and total fixed costs are $11,750. How many units must be sold to earn income of $2,500?  

How many:  750 harmonicas

Fixed costs + Target operating income

/ CM per unit

$11,750 + 2,500 = $14,250

/                                19

=                             750 units

300

Last year, Dixon Company produced 11,400 units and sold 9,400 units. The company had no beginning inventory. Dixon incurred the following costs:

Direct materials per unit               $49

Direct labor per unit                     $15

Variable overhead per unit            $16

Total fixed manufacturing overhead   $102,600

Total selling and administrative        $15,000

Sales Price per unit                         $130

The cost per unit under absorption costing is _____.

What is:  $89

DM  $49

DL    15

VOH  16

FOH   9    (102,600 / 11,400 )

 =    $89

300

Kwanzan Industries expects to sell 420 units of Product A each day at an average sales price of $18. The expected cost for Product A is 40% of its selling price  Kwanzan Industries has no beginning inventory, but it wants to have a five−day supply of ending inventory for the product. Compute the budgeted purchases for the next (seven−day) week. 

$36,288

Quantity needed * cost per unit

Quantity needed:  420 units per day * 12 days (one week plus 5 days) = 5,040 units

Cost per unit = $18 * 40% =    $7.20

Total purchases                  $36,288


400

Current mayor of St. Petersburg

Who is:

Ken Welch

400

Which of the following is NOT an assumption of cost-volume-profit (CVP) analysis? 

A.  The sales price per unit changes as volume changes.

B.  The only factor that affects total costs is a change in volume.

C.  The sales price per unit does not change as volume changes.

D.  Total fixed costs do not change.

What is:  

A.  This is false; the price per unit stays the same as volume changes.  

400

Yazzie, Inc. reports the following information for the year ended December 31:

Units sold         610 units

Variable manufacturing overhead $16 per unit

Fixed manufacturing overhead$25 per unitVariable selling and administrative costs$4 per unit

The operating income calculated using variable costing and absorption costing amounted to $9,500 and $12,500, respectively. There were no beginning inventories. Determine the total fixed manufacturing overhead that will be expensed under variable costing for the year. 


What is:  $18,250

1.  Absorption costing fixed overhead expense = 

  FOH /unit = $25 * # units sold 610 = $15,250

 2.  Variable less absorption income = 

$9,500 - $12,500 =      $3,000 (variable has more expense)

   3.  Add together to get variable expense $18,250


400

From the following details provided by Chambers, Inc., what is the total budgeted manufacturing overhead for the month of January?

Budgeted production in units          20,000

Variable overhead cost per unit        $10

Fixed overhead costs:

   Depreciation   $7,000

   Rent              $23,000

Direct Labor Hours   11,000

$230,000

Variable OH = 20,000 units * $10/ unit=$200,000

Depreciation                                           7,000

Rent                                                    23,000

Total                                                    $230,000

500

Viewed as one of the most haunted places in the world

What is: Ybor City

500

Isabellas, Inc., a local convenience store, sells soft drinks. It sells two large drinks for every small drink. A large drink sells for $2.50 with a variable cost of $0.80. A small drink sells for $1.25 with a variable cost of $0.50. The weighted average contribution margin is ________.  

What is:  $1.38

CM Large = $2.50 - .80 = $1.70 * 2/3 = 1.13

CM small = $1.25 - .50 = $.75 * 1/3 =     .25

Total WACM                                          $1.38   

500

McFarlane, Inc. reports the following information:

Units produced  610 units

Units sold         460 units

Sales price       $180 per unit

Direct materials  $27 per unit

Direct labor $11 per unit

Variable manufacturing overhead $18 per unit

Fixed manufacturing overhead  $16,900 per year

Variable selling and administrative costs $5 per unit

Fixed selling and admin costs $13,900 per year

There are no beginning inventories. What is the ending balance in Finished Goods Inventory using variable costing?

What is:  $8,400

# units * cost/unit = Ending inventory

# units =   Production - Sales

                 610     -       460 = 150 units in EI

Cost/unit = DM 27, DL 11, VOH 18 = 56

150 units * $56 per unit = $8,400

500

Ruby Company, Inc. has the following budgeted sales for the next quarter:

Month:   April       May       June

Units    6,500     6,700      6,800

Inventory of finished goods on hand at the beginning of the quarter is 975 units. The company desires to maintain ending inventory each month equal to 15% of next month's sales plus an additional 100 units. How many units are to be produced during April? 

What is:  6,630

Sales + Target ending inventory = Q needed

less:  Beg inventory (already have)

= Quantity to be produced

Sales                6,500

TEI                   1,105 (May sales 6700 * 15%) =                                     1,005 plus 100 extra)

less:  Beg inv     (975)

 = Production     6,630