6(7 + x) + 5x
42 + 11x
4(x+2)=16
x=2
Ms. Williams goes to the bodega for some snacks. She spent $9 in total. She brought 3 bags of chips for $2 each and brought 2 Snapple apples. Create an equation that represents how much each drink cost.
2(3) + 2d = 9
Solve for x.
4/12=x/9
x=3
What is 18% of the total cost
if the total cost is 9,500?
1,710
-4x - 3(5 + 3x)
-15 - 13x
-(0.5x - 4) = 19
x = -30
Ms. Williamson is going on a trip to St. Thomas. Her total trip will take 4.5 hours to travel a distance of 405 miles. How far did she travel after 2 hours?
180 miles
Find the unit price of $7.96 for 5 pounds of jolly ranchers.
$1.59 per pound
1/10% of 8800
8.8
4 - 5(y + 6)
-5y -26
x=-1
A group of 4 friends goes out to BBQ's. The price of the meal before tax is $125.If the tax is 9%, and decide to tip 10% to the waiter. What is total price of the bill? round to the nearest cent.
$148. 88
If Mr. Smith gives 6 homework assignments every 2 weeks, how many homework assignments would he give in a 9 weeks?
27
A pair of shoes was originally more expensive, but the store offered 40% of the original cost. After the discount, the shoes cost 80 dollars. What was the original price before the discount?
200 dollars
6a - (a - b) + c
5a + b + c
-4(x + 6)/2 =12
x=-6
Ms. Hicks & Ms. Bytyqi are running a marathon to support breast cancer awareness. Hicks is running at a constant rate of 9 miles per hour and Bytyqi is running at a constant rate of x miles per hour. If they ran a total of 101.5 miles in 5 hours, at what rate did Bytyqi run?
11.3 miles per hour?
The building is 360 feet tall. On a scale drawing, 1/4 inch = 10 feet. What is the height of the building in the scale drawing?
9 inches
. A factory made 125 packs of gum. 32% of the packs contained mint-flavored gum. How many packs of mint gum did the factory not make?
85
30 - 52 (0.2x + 1) - 20
-5x -15
5x + 7 = - 3 + 3x
hint** (Think about adding and subtracting like terms or checking)
x = -5
A scale drawing of a playground is 7 inches wide by 10 inches long. The actual playground is 110 yards long. What is the area of the actual playground in square yards?
8,470 sq ft
Two people are walking along a trail. Person A travels 2/3 of a mile in 1/4 hour. Person B travels 3/4 of a mile in 2/5 hour. Which person is traveling at a faster rate and what is their rate of speed? **I need a final calculation for proof**
Person A is traveling faster and is traveling at 2 2/3 miles per hour.
Best Buy is selling a 62” TV for $1,250. The TV is on sale for 15% off and there is a 6% sales tax. What is the final cost of the TV? **Hint, sales tax is an increase**
$1,126.25