Количествени инструменти в управлението
Счетоводство
Основи на управлението
100

Допустимото решение на задачата на линейното програмиране, за което целевата функция достига своя есктремум(минимум или максимум), се нарича?

Оптимално решение

100

Придобит и контролиран от предприятието ресурс, в резултат на минали събития, от които предприятието очаква да извлече бъдеща икономическа изгода се нарича?

Актив

100

Класическият, поведенческият и ............ са  най-разпространените подходи към мениджмънта.

Подходът на научният мениджмънт.

200

Дялът на математическото програмиране, които има за предмет създаването и изучването на на методи за решаване на оптимизационни  задачи, чиито целева функция и ограничителни условия са линейни се нарича?

Линейно програмиране

200

Средства които предприятието привлича за осъществяване на своята дейност са?

Чужди източници(привлечен капитал).

200

Акцентът при кой подход е върху взаимоотношенията между хората, работата и организацията?

Поведенческият.

300

Логическа връзка която не изисква време и ресурси се нарича дейност.

Вярно или невярно?

Невярно (нарича се фиктивна дейност).

300

Чрез балансовата информационна система се разкрива връзката между 3 основни елемента:

-Активите

-Пасивите

-

Собствения капитал

300

Истинския баща на модерната теория на управлението е ?

Анри Файол (Той развива идеята, че общите принципи на управлението могат да се прилагат не само в производството, но и в държавните учреждения и институти).

400

Последователност от дейности и събития, свързващи отделни събития в процеса с изклчючение на началното и крайното събитие се нарича пълен пат?

Вярно или Невярно?

Невярно ( нарича се междинен път).

400

Сгради, акции, дялове в дъщерни предприятия, материали, вземания от клиенти, парични средства в брой.. са активи?

Вярно или Невярно?

Вярно.

400

В основата на този мотивационнен модел стои умението да се накарат хората да бъдат съпричастни с работата на организацията и да работят за постигането на нейните цели. Кой е той?

Помощ -(модел на комплексен човек, на икономическа рационалност, на социални човешки отношения..)

Японският мотивационнен модел.
500

Симплекс методът при които не се използват изкуствени променливи е?

Обикновен симплекс метод

500

Кои от дълготрайните (нетекущи) активи не участват продължително време в текущата дейност на предприятието и не пренасят на части своята стойност в разходите за представяне на продукцията или услугите?

Финансовите (това са средства които предприятието е предоставило за продължителен период на други предприятия под формата на различни финансови инструменти)

500

Придобити качества на мениджъра са: 

А. динамика, надежност, решителност

Б. самоувереност, способност и концентрация

В. логическо и абстрактно мислене, фантазия и творчество

А е вярно. Б и В са вродени качества.