Pemdas (Order of operations)
Ratio (L)
Rate (10/10 😏)
Conversions
Algebra
100

6 * 12(33/11) / 3

72

100

9:63 2:14, are these two ratios equivalent?

no

100

Alisha buys 3 shirts for $20, how much does 1 shirt cost?

$6.666

100

How many inches is 12 feet?

144 inches

100

Solve: 9x=27

x = 3

200

(11*4) + 72

89

200

If Cole carves 6 totems in a month, how many months would pass by if he carves 54 totems?

9 months

200

If the rate for minutes to calls is 15 minutes each call, how many minutes is 20 calls?

300 minutes

200

How many pounds is 12.5 tons?

25,000 lb

200

Solve: x + 17 = 40

x = 23

300

(4+27) - 32 / 4

23

300

Raihan gets $175 every May for Eid. If he saves up, how much money would he have for 4 Mays?

$700

300

Chase reads 64 pages in a book for 4 hours. how many pages does he read per hour?

16 pages

300

Ashley’s mom tells her to buy at least 6 punds of fruit. If she bought fruit that are 64 ounces, would she have enough?

No

300

Each Arizona drink costs 89 cents, Adam buys 3 drinks. Write an equation using x as the total.

x = .89 x 3

400

7 - 3 * 4 + 6

1

400

Jennifer buys some of Harry Style’s saliva for $600. If she traded 1/8 of his saliva for $5,600 each, how much money would she have if she trades all the saliva.

$44,800

400

If there are 8 pints in a gallon, how many pints do 23 gallons have?

184 pints

400
Raisa is picking apples. She comes across a bucket full of 4.7 pounds of apples. How many tons does the bucket weigh?

0.00235 T

400

Solve 73-(6*9y) when y equals 3.

181

500

-1 * [(3 - 4 x 7) / 5] - 2 * 24 / 6

-3

500

Each time Raisa beats Matthew in chess, she gets 420,000 social credit. How much social credit would Raisa have if she beats Matthew in 7 games of chess?

2,940,000 social credit

500

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49. Which package is a better deal?

Package of brown rice

500

How many pounds is 2.5 T + 104 OZ + 32.688 KG + 3628.736 Grams?

5086.5 lb

500

Ms. Edwards buys 24 packs of pencils for y dollars each. She spends $167.67 in total. How much does each pack of pencils cost?

$6.99