Arithmetic
Grocery Store
Word Problems
Clothes Shopping
Mystery!
100

3+4=

7

100

Which is bigger, a gallon of milk or a half-gallon of milk?

a gallon of milk

100

Clarissa wants to buy a balloon and some flowers for her niece who is graduating.  The balloon costs $3.00 and the flowers cost $5.00.  How much do the balloon and flowers cost altogether?

$3.00 + $5.00 =

$8.00

100

Striped socks cost $3.97.  What is the dollar-up amount?

$4.00

100

25-1=

24

200

19-8=

11

200

A bag of Skittles costs $1.19.  What is the dollar-up amount?

$2.00

200

Daryl bought a bag of 20 treats for Troun.  Troun stole the bag and ate 7 treats.  How many treats were left when Daryl found the bag?

20 - 7 =

13 treats left

200

A new shirt costs $5.00, and new pants cost $12.00.  How much does the outfit cost?

$5.00 + $12.00 =

$17.00

200

Katie ate a muffin for breakfast, another muffin for lunch, and two more muffins for dinner.  How many muffins did she eat altogether?

1 + 1 + 2 =

4 muffins altogether!


Bonus: Was that a healthy decision Katie made?

300

40+20=

60

300

How many cupcakes in a dozen?

12

300

Donna bought new colored pencils for the classroom.  She gave 3 pencils to each student.  There are 15 students.  How many pencils did Donna give out in total?

3 pencils x 15 students = 

45 pencils in total

300

A pair of Sheik sneakers cost $79.75.  What is the dollar-up price?

$80.00

300

How many inches on a ruler?

12

400

6x5=

30

400
About how many apples in a pound?


1                   3-5                          15-20

about 3-5 apples in a pound

400

Flor walked to and from Target to buy toothpaste.  She walked 4 miles there, and 4 miles back home.  How many miles did she walk round-trip?

8 miles round-trip

400

Leather belts are 10% off.  If the original price is $45.99, what is the sale price?

$45.99 x .10 = $4.59 discount

$45.99 - $4.59 = $41.40 sale price

400

Jenny has a $100 gift card to Whole Foods.  She bought a bottle of sparkling lemonade for $4.50, and a box of fancy chocolate for $13.66.  Using dollar-up, about how much did Jenny spend, and how much does she have left on her gift card?

$4.50~$5.00

$13.66~$14.00

$5.00 + $14.00 = $19.00 spent

$100.00 - $19.00 = $81.00 left on the card

500
100/10=

10

500

Corn chips are on sale: $3.99 for one bag, or $6.00 for two.  Which is the better deal?  Why?

1 bag= $3.99

2 bags= $6.00; 6/2= $3.00 for each bag

2 bags for $6.00 is the better deal because each bag costs less than buying a single bag.

500

Jim wanted to take BART to a baseball game.  He arrived at the station at 9:30 AM.  The next train for the stadium would arrive in 30 minutes.  What time did the train arrive?

9:30 + 30 minutes=

10:00 AM

500

Sunglasses are 25% off.  If the original price is $26.99, how much is the sale price?

$26.99 x 0.25 = $6.75 discount

$26.99 - $6.75 = $20.24 sale price

500

How tall is the Statue of Liberty:


10 feet                305 feet                50 feet

305 feet