Vocab
Identifying Variables
writing equations
solving equations
100

What is (0,0) called on a coordinate plane?

origin

100

Miss. Hart works $13.50 an hour at Upshot Coffee. What is the meaning of the variable in this situation?

# of hours worked

100

At the lake, Mrs. Helfer spends a number of hours swimming each day. After 7 days of swimming, she logged a total of 28 hours in the pool. Write an equation to find how many hours she swims each day.

7x=28

100

Mrs. Dildine decided to set up a lemonade stand over the weekend with her daughters. She plans to sell each cup of lemonade for $3. If she collected $75, how many cups did she sell?

25 cups

200

This vocab word is often shown as a letter in an expression or equation. 

variable

200

A pizza restaurant charges $10 for a plain pizza and an extra $2 for each additional topping. Mrs. Allen wants to figure out how much her pizza will cost if she adds a certain number of toppings. What is the meaning of the variable in this situation?

# of toppings

200

During summer camp, the temperature rises each hour by 6am to noon. If the temperature started at 65 degrees at 6am and reached 89 degrees by noon. Write an equation to find how many degrees the temperature increased each hour.

x+65=89

200

A bowling alley charges $5 per game. If Mr. Hechler spent $55, how many games did he play?

11 grams

300

A comparison of two quantities where the denominator has a value of one unit. Example: $0.50 per apple.

unit rate

300

Jackson plays a video game where he earns 15 points for every level he completes. What is the meaning of the variable in this situation?

# of levels

300

Liam has 3 times as many game cards as Avery. Together they have 48 cards. Write an equation to find how many cards Mia has.

x+3x=48 OR 4x=48

300

A pizza restaurant charges $10 for a plain pizza and an extra $2 for each additional topping. If Mrs. Allen spent $22 on her pizza, how many toppings did she put on her pizza?

6 toppings

400

What is the difference between an expression and an equation?

equations have =, expressions do not

400

A gym charges $25 per month plus a $100 sign-up fee. Jessica wants to calculate how much it will cost for a certain number of months. What is the meaning of the variable in this situation?

# of months

400

Gas costs $2.89 per gallon. Mrs. Allen spent $34.68 in gas. Write an equation to show how many gallons of gas Mrs. Allen put in her car.

2.89x

400

A car rental company charges $30 per day plus a one-time $50 fee for insurance. Mrs. Baugh spent $200 to rent a car. How many days did she rent the car?

5 days

500

What variable is effected by change or dependent on the change?

dependent variable

500

An apple costs $1.25, and an orange costs $1.50. A vendor wants to know how much it will cost to buy a certain number of apples and oranges. What is the meaning of the variables in this situation?

x= apples, y=oranges

500

Mr. Jennings bought 5 notebooks that cost the same amount and a folder that cost $2. She spent $22. Write an equation to show how many notebooks Mr. Jennings bought.

5x+2 = 22

500

An apple costs $1.25, and an orange costs $1.50. You bought 10 apples and your total bill was $21.50. How many oranges did you buy?  

9 oranges