Convert 5/2 to a decimal
2.5
A store sells 3 apples for $2. What is the unit price per apple?
$0.67
4/20
0.2
A car travels 240 miles in 4 hours. What is the car's speed in miles per hour?
240 miles / 4 hours = 60 miles per hour.
8/14
0.57
A typist can type 120 words in 2 minutes. How many words can they type per minute?
120 words / 2 minutes = 60 words per minute
15/21
0.71
A recipe for cookies calls for 2 cups of flour and 1 cup of sugar. If you want to double the recipe, how much flour and sugar will you need?
4 cups of flour and 2 cups of sugar
4/31
3
The temperature in Miami is 8 degrees above zero, while the temperature in Fairbanks is 8 degrees below zero. What is the difference between the temperatures
The difference is 16 degrees because the opposite numbers are 8 and -8, and their difference is |-8 - 8| = 16.