Add Decimals
Subtract Decimals
Multiply Decimals
Word Problems
Multi Step Problems
100

24.93 + 3.86

28.79

100
14.278 - 3.99 =
What is 10.288
100
12.2 times 3
What is 36.6
100
Kade has $7.50 and buys food from McDonalds for $4.37. If tax is not charged how much does he have left?
What is $3.13
100

A pair of shoes costs $35. Newton has a coupon to pay 0.8 of the price. Descartes has a $10 off coupon. Who will pay more for the shoes?

Newton

200

105.6 + 37.1

142.7

200
125.09 - 78.91 =
What is 46.18
200
13 times 0.8
What is 10.4
200
Eric has $8.43, Josefina has $2.66 and Nahio has $3.11. How much money do they have combined?
What is $14.20
200

Two friends eat at a restaurant for $34. They calculate the tip by multiplying $34 by 0.18. How much do they pay for the meal, including the tip?

$40.12

300
What is the sum of 35.13 and 0.198?
What is 35.328
300
$175.23 - $24.77
What is $150.46
300
11.2 times 0.3
What is 3.36
300
Brandon has $20. He buys chocolate for $3.50, popcorn for $4.25, and a soda for $3.75. How much money, if any, does he have left?
What is $8.50
300

One pound of cheese costs $3.98. You buy a box of crackers for $3.37 and 2.5 pounds of cheese. How much do you spend in all?

$13.32

400
23 plus 0.782 plus 100.32
What is 124.102
400
478.2 - 29.834
What is 448.366
400
25.7 times 3.2
What is 82.24
400
Candy costs $0.50 per pound. How much will Ms. Wreath spend on 4.1 pounds?
What is $2.05
400

Understand the problem. What do you know? What do you need to find? Explain and create an equation

A secretary earns $10.75 each hour. He works 8 hours each day, 5 days each week. How much money does he earn in 1 week?

We need to find out how much money does he earn in 1 week.

$10.75 x 8 x 5 

500
45.3646 + 25.9 + 78.254
What is 149.5186
500
25.92 - 8.478 - 10.5
What is 6.942
500
12.5 times 0.0009
What is 0.01125
500
Rebecca saved $175.35 in June and $132.50 in July. Then she bought a bicycle for $195.80. How much of her savings from June and July was left?
What is $112.05
500

Understand the problem. Then make a plan. How will you solve? Explain. Create an equation

You download 8 songs for $1.29 each and 1 song for $0.99. How much do you pay for all of the songs?

How much do you pay for all of the songs?

8 x $1.29 + $0.99