x+7=12
x=5
2x + 3 = 11
x = 4
3x + 2x = 25
x = 5
x + 5 = 3x - 7
x = 6
Amy has 7 more than a number n. The total is 15. Write and solve an equation for n.
7 + n = 15
n = 8
5y=35
y=7
5 + 3y = 20
y = 5
7y + 13 - y + 4 = 5
y = -2
2y + 4 = y + 10
y = 6
A pencil and an eraser cost $1.50 together. The pencil costs $1.10 more than the eraser. Write and solve an equation to find the price of the eraser.
1.10 + e = 1.50
e = $0.40
m/4 = 6
4x - 7 = 21
Explain why you performed each step.
x = 7
-12 = 4(6 + t)
t = -9
4x - 6 = 2x + 8
Explain how you moved variables to one side.
x = 7
A landscaper charges a $10 service fee plus $8 per hour. If the total bill is $58, write and solve an equation for the number of hours worked.
10 + 8h = 58
h = 6 hours worked
Solve and check: −3+n=14
Explain your steps in words.
n=17
add 3 to both sides
14 + 3 = 17
Solve and check: p/3+5=9
Describe the inverse operations used.
p = 12
4 ( 3x - 1) + 5 = 25
x = 2
3(x + 2) = 2x + 9
Describe why you combine like terms and what inverse operations you used.
x = 3
Analyn buys 6 books from a bookstore and gets a $10 discount. Her total bill is $38. Write and solve an equation to find out how much each book costs.
6b - 10 = 38
b= $8 per book
Solve: −6t=42
Then explain how inverse operations were used.
t=-7
t was being multiplied by -6, the inverse is to divide by -6
42 divided by -6 is -7
Solve: −2x + 8 = 14
Explain in words how you isolate the variable.
x = -3
3(4x - 6) - (4 + 3x) = -4
x = 2
5x - 3 = 2(x + 6)
Explain in words how you simplified and solved.
x = 5
A gym membership costs a monthly fee plus a one-time enrollment. If the total after 4 months is $140 and the enrollment fee is $20, write and solve an equation for the monthly fee. Then explain each step in words.
140 = 20 + 4m
m = $30 monthly fee