There are 3 rows of shirts.
How many shirts are in each row?
4
Round to the nearest ten.
64 ≈
60
5 x 6 = R
R = 30
A rectangle has a perimeter of 12 cm one side length of the rectangle is 2 cm. What is the other side length?
4 cm
Kori gave the cashier $40 to pay for 4 bracelets. The cashier gave her $8 in change. If the cost of each bracelet was the same, how much did each bracelet cost?
Each bracelet costs $8.
Write a multiplication sentence for the following array.
3 x 4 or 4 x 3
Round to the nearest 10.
305 ≈
310
7 x W = 28
4
Gale makes a miniature stop sign, a regular octagon, with a perimeter of 48 cm for the town he built with blocks. What is the length of each side of the stop sign.
The length of each side is 6 cm.
A mango weighs 225 grams. A pineapple weighs 265 grams more than the mango. What is the total weight of both fruits?
The total weight of both fruits is 715 grams.
How many fours make 20?
5
Round the nearest hundred.
347 ≈
300
45 ÷ 9 = C
C = 5
Travis bends wire to make rectangles. Each rectangle measures 34 inches by 12 inches. What is the total length of the wire needed for two rectangles?
The total length of the wire is 184 inches.
Dr. Lopez bought 8 boxes of 30 granola bars for students to eat on a field trip. After the field trip, there were 98 granola bars left. How many granola bars were eaten during the field trip?
There were 142 granola bars eaten during the field trip.
Create a multiplication sentence where the first factor represents the number of rows.
3 x 2 = 6
Round to the nearest hundred.
2, 550 ≈
2, 600
36 ÷ Y= 4
Y = 9
The perimeter of a rectangular bathroom is 32 feet. The width of the room is 8 feet. What is the length of the room?
The length of the room is 8 feet.
Lena picked 17 apples and her brother picked 19. Lena's mom has a pie recipe that requires 9 apples. How many pies can Mom make with the apples that Lena and her brother picked?
Lena's mom can make 4 pies.
Write a multiplication sentence for both arrays an solve.
3 x 3 = 9
5 x 3 = 15
Round the nearest thousand.
7, 574 ≈
8, 000
L ÷ 8 = 5
L = 40
The total cost of the ribbon is $40.
Lena's dad gives the cashier $30 to pay for 6 liters of apple cider. The cashier gives him $6 in change. How much does each liter of apple cider cost?
Each liter of cider costs $4.