Esin bought 8 bags of candies. Each bag cost $7. How much did Esin spend altogether?
What is $56
Mrs. Pentore ate 7 apples a day for 5 days. Miss Bruno ate 2 times that amount. How many apples did Miss Bruno eat?
35 X 2 = 70
Landon spent $36 buying school supplies at the student store for his 4 best friends. How much money did Landon spend on each friend?
What is $9
Anthony has 12 cupcakes to bring to a party. Shrey has 23 cookies to bring. If they put the desserts together, how many desserts do the 7 guests get to have?
What is 5 desserts
54 divided by 9 =
What is 6
Jessica has a bushel of 48 apples she bought at Costco. She puts an equal number of apples into 6 bags. How many apples are in each bag?
What is 8 apples
34 divided by 4 =
What is 8 R 2
Nicole saw 54 ladybug legs at the park. Each ladybug has 6 legs. How many ladybugs did Nicole see at the park?
What is 9 ladybugs
Mrs. McCarthy brought in 3 juice boxes for third grade to have as a reward. Each juice box has 12 juice pouches. There are 70 third graders. How many more juice pouches does Mrs. McCarthy need?
What is 34 more juice pouches
20 divided by 3
What is 6 R 2
Students read 3 chapters a day for two weeks. How many chapters did each student read in all?
What is 42 chapters
Evelyn decided to make cupcakes. She made 30 cupcakes. Each cupcake had 3 sprinkles on it. How many sprinkles are there in all?
30 X 3 = 90