Multiplication
Division
Word Problems-mult. or div.?
Fact Families
100
4 x 6 =
What is 24
100
18 divided by 3 =
What is 6
100
Jadyn bought 8 bags of candies. Each bag cost $7. How much did Jadyn spend altogether?
What is $56
100
15 divided by____ = 5. Write a multiplication equation that could help you solve this problem.
What is 3 x 5 = 15 or 5 x 3 = 15
200
3 x 9 =
What is 27
200
32 divided by 8
What is 4
200
Kameron spent $36 buying school supplies at the student store for his 4 best friends. How much money did Kameron spend on each friend?
What is $9
200
72 divided by ____= 9. Write a multiplication equation that could help you solve this problem.
What is 9 x 8 = 72 or 8 x 9 = 72
300
9 x 7 =
What is 63
300
54 divided by 9 =
What is 6
300
Kylie has a bushel of 48 apples she bought at Costco. She puts an equal number of apples into 6 bags. How many apples are in each bag?
What is 8 apples
300
7 x 7 =____. Write a division equation that goes with this problem.
What is 49 divided by 7 = 7
400
12 x 8 =
What is 96
400
34 divided by 4 =
What is 8 R 2
400
Johlesa saw 54 ladybug legs at the park. Each ladybug has 6 legs. How many ladybugs did Johlesa see at the park?
What is 9 ladybugs
400
____ divided by 6 = 8. Write a multiplication equation that helps you solve this problem.
What is 6 x 8 = 48 or 8 x 6 = 48
500
17 x 6 =
What is 102
500

63 divided by 7

What is 9

500
Students read 3 chapters a day for two weeks. How many chapters did each student read in all?
What is 42 chapters
500
Write the entire fact family for the following numbers: 9, 45, 5
What are 9 x 5 = 45, 5 x 9 = 45, 45 divided by 9 = 5 and 45 divided by 5 = 9
Click to zoom