3 x 6 =
What is 18
18 divided into 3 equal groups =
6 in each group
Jadyn bought 3 bags of candies. Each bag cost $7. How much did Jadyn spend altogether?
What is $21
At Raymond's Peach Farm, farmers picked 7 peaches each day for 3 days. How many peaches were picked?
What is 21 peaches
5 x 3 =
What is 15
15 divided into 5 equal groups =
What is 3 in each group
24 divided by ____= 4. Write a multiplication equation that could help you solve this problem.
What is 6 x 4 = 24 or 4 x 6 = 24
2 x 7 =
What is 14
12 divided into groups of 4
What is 3 equal groups
Kylie has a bushel of apples she bought at Costco. She puts 8 apples into 3 bags. How many apples did she get at Costco?
What is 24 apples
7 x 3 =_21___. Write a multiplicatiom equation we know to be true because of the commutative property of multiplication.
What is 3 x 7 = 21
Stella's flower garden has three rows of flowers with ten flowers in each row. But then, some deer ate three flowers! How many flowers are left in Stella's garden?
What is 27 flowers (3 x 30 = 30. 30 - 3 = 27)
4 x 4 =
What is 16
20 divided into groups of 5
What is 4 equal groups
Joel saw 4 ladybug legs at the park. Each ladybug has 3 legs. How many ladybugs legs did Joel see at the park?
What is 12 ladybugs
____ divided by 3 = 8. Write a multiplication equation that helps you solve this problem.
What is 3 x 8 = 24 or 8 x 3 = 24
Bob eats three meals a day. How many meals will he eat in 3 days?
What is 9. (3 x 3 = 9)
4 x 5 =
What is 20
24 divided into 6 equal groups
What is 4 in each group
Students read 2 chapters a day for one week. How many chapters did each student read in all?
What is 14 chapters
There are 10 stickers in a sticker pack. Ms. Fremuth has 3 sticker packs. She has 27 students in her class. Does she have enough stickers to give everyone a sticker.
What is yes! (She has 3 x 10 = 30 stickers.)