Джаз танець
Модерн танець
Сучасний танець
Зміст та структура уроку ДМ
Сучасний танець в ХК
100

Дайте визначення поняттю "джаз-танець"

Джазовий танець - напрям сучасного танцю, це перш за все втілення емоцій танцюриста, це танець відчуттів.

100

Модерн танець - це...?

Модерн танець - це напрям сучасного танцю, у якому виконавець будує  зв'язок між формою танцю і своїм внутрішнім станом, це танець певної філософії

100

Дайте визначення поняттю "сучасний танець"

Сучасний танець - це вид хореографічного мистецтва, де танцювальні напрямки синтезують в собі різні стилі, які виникли і почали свій розвиток з ХХ століття до цього дня.

100

Скільки частин уроку джаз-модерн танцю (за В.Нікітіним)?

6

100

З якого рівня навчання в позашкільній освіті доречно починати вивчати джаз-модерн танець?

Основний рівень, другий рік навчання

200

Скільки етапів в історії створення та розвитку джаз-танцю?

5

200

Скільки етапів в історії виникнення й розвитку модерн танцю

4

200

На скільки груп розподіляють сучасний танець. Назвіть їх

на дві великі групи, які визначаються з точки зору соціальної ролі танцю:

 1. танець – як вид мистецтва, 

 2. танець – як соціально-культурний феномен.

200

Назвіть розділи уроку джаз-модерн танцю (за В.Нікітіним)

Розігрів, Ізоляція, Вправи для розвитку рухливості хребта, Рівні, Крос-переміщення, Танцювальні комбінації та імпровізація

200

Розкрийте основне завдання вивчення джаз-модерн танцю в ХК

Завдання навчання джаз-модерн танцю в ХК: вивчення базового рівня джаз-модерн танцю, розвиток танцювальної імпровізаційності, творчого мислення, пошуки рухових можливостей свого тіла, виховання індивідуальної манери виконання.

300

Назвіть види (стилі) джазового танцю

Афро джаз, стрит джаз, бродвей джаз, флеш джаз, слоу джаз, соул джаз, класичний джаз.

300

Назвіть техніки модерн танцю

«Техніка» Грем, «Техніка» Хамфрі-Вейдман, «Техніка» Лімон, «Техніка» Хортон, «Техніка» Хоукінс, «Техніка» Канінгхейм, «Техніка» реліз

300

Розкрийте першу групу та її підгрупи сучасного танцю

Танець – як вид мистецтва, тобто танець відзначається певним елементом творчості, танець створюється конкретним індивідуумом або групою і є предметом оцінки глядача, завдяки якій пробуджує чуттєві сили, що первісно закладені в кожній людині, робить глядача духовно багатшим, сильнішим та впливає на формування естетичних смаків та моральних принципів.

Розглядаючи першу групу, її можна умовно розподілити ще на декілька більш дрібних підгруп:

 - Танок як вид розважального мистецтва. До цієї категорії належать «естрадні танці», які спрямовані на задоволення потреб глядача. До цього напрямку можна віднести джазовий танець у всіх його проявах (танець вар’єте, танець мюзикл, танець шоу, степ і т.д.).

 - Танець як своєрідна філософія. До цієї групи відносяться напрямки сучасної хореографії, які генерують певні ідеї, базуються на певній філософії і тим або іншим способом намагаються впливати на свідомість глядача. До цієї групу в першу чергу відносяться модерн та contemporary.

 - Танець як вид спорту. До цієї групи відносяться в першу чергу бальні та спортивні сучасні танці, які пройшли шлях від побутового танцю до конкурсного (акробатичний рок-н-ролл, брейк, хіп-хоп, диско, техно, хаус та інші конкурсні танці). Ці танці мають свої спортивні організації, які здійснюють загальний контроль за діяльністю. Проводяться турніри, змагання різного рівня. Існують спеціальні правила, а також система рангів суддівської категорії.

300

Назвіть основні пози та положення джаз-модерн танцю. Надайте їх визначення

Поза колапсу, Contraction, release, high release,Flat back, Roll down, roll up, Side stretch, Press – position та ін.

300

Розкрийте коротко особливості вивчення джаз-модерн танцю в молодшому шкільному віці

Основи джаз-модерн танцю доцільно давати дітям основного рівня навчання, тому що вони вже засвоїли попередньо елементи класичного та народного танців. Сенситивним періодом для творчого та цікавого вивчення основ джаз-модерн танцю є молодший шкільний вік.

Вікові особливості розвитку дітей молодшого шкільного віку сприяють засвоєнню основ джаз-модерн танцю: висока пізнавальна активність, допитливість, прагнення створити нове, самостійність та оригінальність у розв’язанні поставлених завдань, висока швидкість перебігу розумових процесів, схильність до фантазування та творчої інтерпретації.  Мають бути адаптовані структурні частини уроку джаз-модерн танцю для даного вікового періоду: розігрів, крос-переміщення, танцювальні комбінації та імпровізація. ЗМІСТ

400

Назвіть видатних діячів джазового танцю та надайте коротку характеристику їх творчості

Вільям Хенрі Лейн –   перший чорношкірий виконавець, чиє ім'я зберегла історія джазового танцю, спектакль «Майстер Джуба».

Джордж Прімроуз

У 1880 році Джеймс Мак-Артур першим почав використовувати у своїх танцювальних шоу танцювальну техніку чорних виконавців.

Хемслі Уінфілд заснував «Негритянський театр мистецтв», прима-балериною якого була Една Гей.

Доріс Хамфрі створила хореографію негритянської опери «Біжіть, маленькі діти».

Кетрін Данхем - відомий хореограф, танцівниця, письменниця, етнограф і антрополог, людина, якій джазовий танець зобов'язаний теорією і методикою.

Перл Прімюс у своїй творчості вона заглибилася в історію «чорного» танцю та розкривала серйозні політичні питання. ТА ІНШІ

400

Назвіть видатних діячів модерн танцю та охарактеризуйте їх творчість (5 осіб)

Мерс Каннінгем заснував власну школу танцю. Його спектаклі вражали несподіваним підходом до руху, його вистави, побудовані на «теорії випадковостей».

Хореографія Хосе Лимона -  це складний синтез американського танцю модерн і іспано-мексиканських традицій з різкими контрастами ліричних і драматичних початків.

Приділяючи велику увагу пластичній відточеній та технічній манері танцю, Доріс Хамфрі в той же час виступала проти краси і витонченого стилізаторства Сен-Дені. На її творчість вплинув фольклор американських індіанців і негрів, а також мистецтво Сходу. Вона першою в США стала викладати композицію танцю та узагальнила свій досвід у книзі «Мистецтво танцю», яка є настільною книгою кожного балетмейстера танцю-модерн.

Рудольф фон Лабан звернувся в своїх роботах до філософських учень стародавньої Індії. У своїй теоретичній праці «Кінетограф» (1928) Лабан запропонував універсальну теорію танцювального жесту, яку можна було застосувати для аналізу та опису всіх пластичних-динамічних характеристик, незалежно від того, до якої національно-стильової та жанрової категорії вони належать. Простір, Час, Енергія - три константи, на яких побудував Лабан свою теорію руху.

400

Розкрийте другу групу та підгрупи сучасного танцю

Розглядаючи другу групу, можна чітко виділити кілька сфер використання сучасного танцю, які мають різні функціональні задачі:

 - соціальний танець або побутовий танець. До цієї групи належать всі напрямки побутового танцю, які змінюються в залежності від часу і моди, і є невід’ємною частиною повсякденного життя суспільства. Диско, рок0н-ролл, брейк, хіп-хоп, хаус і інші стилі, які народжуються і вмирають разом з музичною модою, можливо будуть колись вивчатися, як історичні побутові танці.

- танцтерапія – використання руху і танцю для досягнення певного психологічного впливу на особистість індивідуума.

400

Назвіть тривалість кожної частини уроку джаз-модерн танцю, охарактеризуйте частину уроку та його мету, розкрийте підбір музичного супровіду до кожної частини

відбувається глибока робота з м’язами різних частин тіла, над відчуттям свого тіла, свободи рухів, вміння змінювати напругу на розслаблення та навпаки.

Вправи для розвитку рухливості хребта (10 хв.) – частина уроку джаз-модерн танцю спрямована на виконання вправ для розвитку рухливості хребта, тому що він активно працює у продовж всього уроку.

Рівні (15 хв.). У цій частині уроку застосовуються різні вправи на підлозі, сидячи, стоячи, тобто у різних танцювальних рівнях.

Крос-переміщення в просторі (15 хв.) – розділ уроку, який розвиває танцювальність, вміння рухатися в просторі, дозволяє надбати манеру і стиль джаз-модерн танцю у процесі виконання кроків, стрибків, обертань.

Комбінації та імпровізація (15 хв.) є завершальним розділом уроку джаз-модерн танцю, до якого входить виконання різноманітних комбінацій, заснованих на вправах і положеннях джаз-модерн танцю з метою розвитку танцювальності й розкриття індивідуальності виконавців.

Підбір музичного матеріалу до уроку джаз-модерн танцю цілком залежить від завдань уроку і його побудови.

Зазвичай для розігріву використовується ритмічна музика свінгового характеру розміру 2/4, однак можлива і повільна музика на 4/4, особливо при виконанні нахилів, спіралей торса.

Для «Ізоляції» підходить швидка, ритмічна музика з чітким акцентом на першу частку.

Головне в музичному матеріалі - проста мелодія і постійний ритм, що не ускладнений модуляціями або ритмічними фігурами. Можливе використання тільки ударних інструментів.

У розділі «Вправи для хребта» в основному використовуються музичні розміри 4/4 або 3/4, можливі більш складні розміри, але тоді комбінації повинні бути «неквадратних».

У розділі «Крос. Пересування в просторі» вибір музики залежить від завдань і запропонованих комбінацій. Кроки афро-танцю бажано виконувати під ударні інструменти, причому ритм музичного супроводу залежить від типу кроку.

При вивченні комбінації на початковому етапі музичний супровід має бути з простим мелодійним малюнком і стійким ритмом. В подальшому може використовуватися більш складна музика різних стилів: поп-музика, джазова музика, симфо-джаз, рок-музика, музичний матеріал з мюзиклів і музичних фільмів.


400

Розкрийте особливості вивчення розігріву в ХК, підбір музичного супроводу до комбінацій цього розділу

Перший розділ уроку з джаз-модерн танцю «Розігрів», який для дітей здійснюється лише посеред зали (за Ю.Нікітіним він має проводитись біля станка, на середині та в партері) включає в себе рухи голови (нахили, повороти, коло, sundari), плечей (підіймання, опускання, скручування), грудного відділу (вперед-назад, з боку в бік), тазостегнових суглобів (вперед-назад, з боку в бік), рук (позиції та положення рук у джаз-модерн танці) та ніг (relive (релеве) за паралельними та аут позиціями, маленькі стрибки). Поступово до змісту розігріву включаються трансформовані рухи класичного танцю (комбінацію plie (пліє), battement tendu (батман тендю), battement tendu jete (батман тендю жете). Обов’язковою умовою цього розділу уроку для дітей молодшого шкільного віку є проведення вправ в ігровому характері. Наприклад, один із варіантів розігріву будується за змістом мультфільму «Шрек», у процесі якого діти передають образ головного персонажу, який робить невеличку зарядку та прогулянку біля своїх володінь. Також застосовуються творчі завдання з використанням простору. Наприклад, після виконання рухів різними частинами тіла, пропонується дітям переміщуватися по всьому простору, щоб нікого не задіти та виконувати імпровізаційні рухи, передаючі образ Кота, Шрека, Принцеси, Короля тощо.

На наступному етапі вправи розігріву ускладнюються. Так, у комбінації plie (пліє), battement tendu (батман тендю), battement tendu jete (батман тендю жете) включаються більш складні рухи джаз-модерн танцю (contraction (контракшин), release (реліз), roll down (рол даун), roll up (рол ап), side stretsh (сайд стрейч). Також на етапі оволодіння хореографічним матеріалом, ускладнюються й образи та сюжети, які необхідно передавати дітям. Наприклад, під час виконання рухів plie (пліє), battement tendu (батман тендю), battement tendu jete (батман тендю жете), діти показують як пробуджуються, збираються до школи та гуляють з друзями. Обов’язковим завданням є самостійне відтворення дітьми побутових рухів у танці.

500

Розкрийте етапи розвитку джазового танцю

1 етап розвитку джаз танцю характеризується процесом зародження джазового танцю як художнього явища, який відбувався на основі африканської культури (ритмів і танців фольклорного характеру) під впливом етнічних, релігійних, естетичних, геополітичних нашарувань.

У процесі 2 етапу відбувався  розвиток джаз танцю як напрямку у формі побутового видовищного танцю для розваги публіки.

3 етапом стало становлення джаз танцю як сценічного мистецтва, коли після закінчення в 1865 році Громадянської війни в США чорних акторів стали допускати на сцену.

4 етап розвитку джазового танцю відбувався з 90-х рр. до кінця другої світової війни. Цей етап характеризується формуванням джазового танцю як особливої техніки зі своєю школою, визначеним лексичним модулем і системою руху. 

5 етап розвитку джазового танцю характеризується продовженням постановок у цьому напрямі молодих балетмейстерів, популяризацією джазової хореографії, появою мюзиклу.

500

Розкрийте етапи історії виникнення та розвитку модерн танцю

1 етап розвитку танцю модерн характеризується творчими пошуками «піонерів» в області сценічного танцю  - Луї Фуллер, Рут Сен-Дені, Тед Шоун, Айседора Дункан

2 етап розвитку танцю модерн пов’язаний з відкриттям першої школи танцю-модерн «Денішоун» в 1915 році завдяки Рут Сен-Дені і її чоловікові Теду Шоуну, назва якої на довгі роки стала символом професійного танцю модерн.

3 етап розвитку танцю модерн пов'язаний з творчістю Рудольфа фон Лабана, Марти Грехем, Дорис Хамфрі та ін.

4 етап розвитку танцю модерн розпочинається з 50-х років у період творчості третього покоління (Хосе Лімон, Мерс Каннінгем, Лестер Хортон та ін.).

500

У яких роках об'єдналися два напрями джаз та модерн? Назвіть перших представників джаз-модерн танцю

На початку 70-х років

У 1966 році з'явився перший підручник, написаний Гас Джордано і присвячений техніці модерн-джаз танцю.

Першим педагогом і хореографом, який об’єднав в своїй творчості техніку танцю модерн і джазового танцю, був Джек Коул.

Ще одним із видатних педагогів, які синтезували в своїй методиці техніку класичного танцю і джазу, був Луїджи (Юджин Луіс).

500

Дайте визначення поняття "імпровізація". Назвіть та охарактеризуйте види імпровізації. Розкрийте особливості здійснення імпровізації на уроці джаз-модерн танцю

Імпровізація (фр. improvisation, італ. improvvisazione, від лат. improvisus — непередбачений) — створення художнього твору (наприклад, музичного, поетичного, сценічного, танцювального) в момент його виконання без попередньої підготовки.

Імпровізація як вид сучасної хореографії поєднує сучасні танцювальні техніки: 

традиційну М. Фокіна – імпровізація з використанням класичного танцю та вільної пластики;

дунканівську А. Дункан – імпровізація від внутрішнього настрою; 

постмодерністську – імпровізацію У. Форсайта з деконструктивними експериментами; 

контактну імпровізацію С. Пекстона – імпровізацію з партнером, імпровізацію звільнення. 


Види імпровізації, які застосовуються в хореографічному мистецтві: 

- за кількістю суб’єктів творчої діяльності (групові та індивідуальні); 

- за метою реалізації навчально-виховного процесу (навчальні, розвиваючі творчу фантазію та ін.); 

- за характером стимулюючих засобів (образні, музичні, «живий живопис», «жива скульптура», наслідування та ін.); 

- за тематикою (вільна тема, пропонована тема). 

500

Розкрийте особливості засвоєння в ХК наступних розділів: "Крос-переміщення", "Танцювальні комбінації", "Імпровізація"

До другого розділу уроку з джаз-модерн танцю «Крос-переміщення» відносяться різноманітні кроки, біг, оберти, стрибки у переміщенні; володіння простором, імітаційні рухи та рухи на зміну рівнів. На початковому етапі вивчаються кроки афро-танцю, кроки в джаз-манері, стрибки з двох на дві, на одну (jump) та оберти на двох і на одній нозі. Поступово додаються кроки в рок-манері, допоміжні та з’єднувальні кроки, стрибки з однієї на іншу з переміщенням (leap) та оберти в різних рівнях. Крім того, діти засвоюють ще кроки з мультиплікацією, стрибки з однієї ноги на ту саму (hop) та лабільні обертання.

Діти із зацікавленням та творчо відтворюють ті комбінації, які асоціюються з якимось казковим персонажем або з діями близькими їх життєвому досвіду. Наприклад, пересування як Зайчик, Гігант, Ліліпут, Людина-павук тощо, переміщення ковзаючим рухом, імітуючи їзду на роликах, перекати на підлозі, наче камінці котяться з гори тощо.

У третьому розділі уроку джаз-модерн танцю «Танцювальні комбінації» вивчаються нескладні хореографічні форми, складені на основі вивчених протягом навчального року танцювальних та виразних рухів. Тематика змінюється відповідно до інтересів та виконавських можливостей дітей даного віку. Наприклад, спочатку це можуть бути етюди «Дитинство», «Маленькі розбишаки», «Віслюк на весіллі у Шрека» та ін. Поступово  -  танцювальні комбінації «Принц та Принцеса», «Веселі пінгвіни», «Визволення принцеси», «Шкільні канікули» тощо.

Четвертий розділ уроку з джаз-модерн танцю «Імпровізація» включає завдання, які передбачають складання творчих етюдів на основі музичних творів за допомогою вигадування нових рухів або використання знайомих у нових комбінаціях. Тематика творчих завдань планується у відповідності до вікових особливостей, інтересів та життєвого досвіду дітей. На початковому етапі імпровізаційні вправи носять індивідуальний характер. Наприклад, під час засвоєння молодшими школярами простору можна використовувати прості завдання: рухатися по всій площині, не торкаючись один одного, лицем або  спиною, передаючи заданий образ (Віслюк, Кіт, Шрек, Принцеса, Король та ін.). Поступово імпровізаційні завдання ускладняються. Так, діти пересуваються у просторі, передаючи почуття радості, страху, сорому або імпровізували відповідно до характеру тієї чи іншої мелодії.

Наступний етап роботи присвячується імпровізації у трьох просторових рівнях: першому – лежачи або сидячи на підлозі, другому – нижче половини свого зросту та третьому – стоячи. Наприклад, необхідно проповзти як мурашка, рухатися як Велетень, стрибати від радості, пересуватися, наче біжиш від собаки.

Після оволодіння навичками виконання вільної сольної імпровізації необхідно переходити до ознайомлення дітей з простими контактними вправами та парною імпровізацією. Так, під час переміщення у просторі може пропонуватися дітям зупинитися та доторкнутися до того, хто опинився поруч, або виконати рухи, повторюючи один за одним по черзі («Дзеркало»). Поступово можуть ускладнюватися завдання й пропонуватися тематика імпровізації в парі. Наприклад, «Віслюк просить вибачення у Шрека», «Пінгвін чіпляється із запитанням до мавпи», «Посварилися» тощо. Паралельно з парною імпровізацією, бажано вводити до змісту  уроку завдання з колективної творчості. Їх тематику доцільно підбирати у відповідності сезонних умов, свят, уподобань дітей. Так, можуть пропонуватися завдання на передачу «Дощу», «Снігу», «Жари», «Святкового параду», «Свята Нового року», «Улюбленої іграшки» та інші.