r + 5 = 25
r = 20
5x = 15
x = 3
j - 5 =15
j = 20
the product of 5 and k is 20
5k =20
Write an equation to represent the amount of packages of diapers can you buy with $40 if one package costs $8.
8p = 40
8 + f = 10
f = 2
30 = 6y
y = 5
9r = 27
r = 3
the sum of y and 6 is equal to 70.
y + 6 = 70
Last week, Nevaeh ran 3 miles more than Celeste. Nevaeh ran 7 miles. Write an equation that represents the amount of miles that Celeste, c, ran.
3 + c = 7
120 = t + 45
t = 75
90 = 3g
g = 30
h/3 = 5
h = 15
The sum of r and 45 is 98.4.
r + 45 = 98.4
Tristen needs envelops to send letters to his brother who is in college. Write an equation that represents the amount of boxes of envelopes he can buy with $12 if one box costs $3.
3b = 12
98 + g = 119
g = 21
245 = 5g
g = 49
45 + d = 123
d = 78
the product of g and 4.5 is 40.5.
4.5g = 40.5
Giselle is cooking muffins. The recipe calls for 7 cups of sugar. She has already put in 2 cups.
a: Write an equation that represent how many more cups of sugar, s, Giselle needs to add to the recipe.
b. Solve the equation for the amount of cups of sugar Giselle needs to add, s.
a. 2 + s = 7
b. s = 5
f + 99.5 = 123.75
f = 24.25
2h = 100.5
h = 50.25
54 = 6f
f = 9
99.1r = 396.4
Khandin bought 4 bags of chips. He spent $12.
a. Write an equation to represents how much Khandin spent on each bag of chips, c.
b. How much did each bag of chips, c, cost?
a. 4c = 12 or 12/4 = c
b. c = 3