Addition Equations
Multiplication Equations
All Equations
Write Equations
Write and Solve Equations
100

r + 5 = 25

r = 20

100

5x = 15

x = 3

100

j - 5 =15

j = 20

100

the product of 5 and k is 20

5k =20

100

Write an equation to represent the amount of packages of diapers can you buy with $40 if one package costs $8. 

8p = 40

200

8 + f = 10

f = 2

200

30 = 6y

y = 5

200

9r = 27

r = 3

200

the sum of y and 6 is equal to 70. 

y + 6 = 70

200

Last week, Nevaeh ran 3 miles more than Celeste. Nevaeh ran 7 miles. Write an equation that represents the amount of miles that Celeste, c, ran.

3 + c = 7

300

120 = t + 45 

t = 75

300

90 = 3g

g = 30

300

h/3 = 5

h = 15

300

The sum of r and 45 is 98.4.

r + 45 = 98.4

300

Tristen needs envelops to send letters to his brother who is in college. Write an equation that represents the amount of boxes of envelopes  he can buy with $12 if one box costs $3. 

3b = 12

400

98 + g = 119

g = 21

400

245 = 5g

g = 49

400

45 + d = 123

d = 78

400

the product of g and 4.5 is 40.5.

4.5g = 40.5

400

Giselle is cooking muffins. The recipe calls for 7 cups of sugar. She has already put in 2 cups. 

a: Write an equation that represent how many more cups of sugar, s, Giselle needs to add to the recipe.

b. Solve the equation for the amount of cups of sugar Giselle needs to add, s. 

a. 2 + s = 7

b. s = 5

500

f + 99.5 = 123.75

f = 24.25

500

2h = 100.5

h = 50.25

500

54 = 6f

f = 9

500
the product of r and 99.1 is equal to 396.4.

99.1r = 396.4

500

Khandin bought 4 bags of chips. He spent $12. 

a. Write an equation to represents how much Khandin spent on each bag of chips, c.

b. How much did each bag of chips, c, cost? 

a. 4c = 12  or 12/4 = c

b. c = 3