42 x 2 = ___?
84
63 ÷ 7 = ___?
9
Jadyn bought 8 bags of candies. Each bag cost $7. How much did Jadyn spend altogether?
$56
At Raymond's Peach Farm, farmers picked 7 peaches each day for a week. After picking the farmers put 8 peaches into each box. How many boxes were filled? Were there any leftovers?
7 x 7 = 49 peaches a week
49 / 8 = 6 R1
6 boxes were filled with 1 peach left over.
The answer to a division equation is called
quotient
85 x 9 = ___?
765
282 ÷ 3 = ___?
94
Kameron spent $36 buying school supplies at the student store for his 4 best friends. How much money did Kameron spend on each friend?
$9
An Pham has 12 cupcakes to bring to a party. Ronni has 23 cookies to bring. If they put the desserts together, how many desserts do the 7 guests get to have?
12 + 23 = 35 desserts
35 / 7 = 5 desserts per guest
The total number of objects in a division equation is called
dividend
1,416
7,310 ÷ 7 = ___?
1,045
Kylie has a bushel of 48 apples she bought at Costco. She puts an equal number of apples into 6 bags. How many apples are in each bag?
Students got Starbursts for following directions the first time. Ms. Crawford's class had 6 students following directions; Ms. Scarvie's class had 4 students and Ms. Wasson's class had 7 students following directions. If each student gets 3 Starbursts, how many Starbursts do the teachers need to buy?
6 + 4 + 7 = 17 students
17 x 3 = 51 starbursts
Teachers need to buy 51 starbursts.
The number that you divide by is called
divisor
5 times as much as 1,432
7,160
4,618 ÷ 8 = ___?
577
Johlesa saw 654 ladybug legs at the park. Each ladybug has 6 legs. How many ladybugs did Johlesa see at the park?
109 ladybugs
Mrs. Olson brought in 3 juice boxes for third grade to have as a reward. Each juice box has 12 juice pouches. There are 70 third graders. How many more juice pouches does Mrs. Olson need?
3 x 12 = 36 juice pouches
70 - 36 = 34
Mrs. Olson needs 34 more juice pouches.
The picture that Ms. Lee always tells you guys to draw in Step 1 of every problem is called
tape diagram
5,364 x 6 = ___?
32,184
18,300 ÷ 9 = ___?
2,034
Students read 9 chapters a day for two weeks. How many chapters did each student read in all?
9 x 14 = 126 chapters
Jesse has $816 to spend on 4 of his friends for Christmas. What is the greatest amount of money Jesse can spend on each friend? How much money will Jesse spend on two friends?
$816 / 4 = $204
Jesse can spend $204 on each friend.
$204 x 2 = $408
Jesse will spend $408 on two friends.
When you multiply a factor by different numbers, you get
multiples