There are 325 students at Battle Grove. If 48 fifth graders leave, how many students will there be until new students come in the fall?
277
The cafeteria delivered 115 breakfasts today, but 19 were returned uneaten. Then they served 108 lunches. How many meals did students eat from the cafeteria today?
204
Mrs. Kron wants to run a half marathon (13.5 miles) in the fall. To get ready, she will run 3 miles a day for 10 days, then 5 miles a day for 10 days, 8 miles a day for 10 days, 10 miles a day for ten days, and then 13 miles a day for 5 days. How many total miles will she run to get ready?
225
Mrs. Merkle needs to order new art supplies for the next school year. She has a budget of $700 to spend, and she wants to spend the same amount for each grade K-5. ABOUT how much will she spend on each grade?
About $116
Caleb got a double dip ice cream cone. The first scoop, chocolate, had 275 calories. The second scoop, strawberry, had 260 calories. The waffle cone was 90 calories. How many total calories were in the ice cream cone?
625
Mrs. Simms has to go to training for five days this summer. Each day of training will be 6 1/2 hours. How many hours will she spend at training this summer?
32 1/2 hours
Khaliea plans to do at least 15 art projects this summer. If 2/3 of them will be anime characters, how many will that be?
10
Mrs. Greer plans to make a stop on a road trip to sleep after 459 miles. The total trip will be 1,000 miles. As a fraction, how much of trip will she have travelled? Also, show this as a decimal.
459/1000 and .459
336 students are getting lunch in the school cafeteria. If 1/3 get yogurt box, how many will get pizza?
224
In June there are 30 days. The first week had 2 thunderstorms, the second week had 1 thunderstorm. The third week had none, and the fourth had 3. Write two equivalent fractions that show how many days had thunderstorms.
6/30 3/15 1/5
Mrs. Glineowiecki wants to join a pool this summer. It costs $500 for the whole summer, but if she waits to join until July 4th, the price goes down by 1/4. How much will she pay if she waits until July 4th?
$375
Joanna plans to read four chapter books this summer. The first one has 233 pages. The second one has 303 pages. The third one has 119 pages, and the fourth one has 127 pages. How many pages will she read this summer?
782
Takayla will be going to North Carolina 3 times this summer. It is 360 miles each way. How many miles will she travel all together for three ROUND TRIPS?
2,160
Battle Grove bought five boxes of dry erase markers for each class, that were $17 per box. How much was spent per class for dry erase markers? For 12 classes, how much was spent?
$85 $1,020
Battle Grove had 1,500 books to give to students for the summer. If there are 320 students, can each student get 5 books? How many can they get, and how many will be left to add to the school library?
No 4 220
Caleb wants to practice math this summer because he loves it sooooo....much. Help him solve this problem using the area model:
456 x 27
12,312
Ava P. has a lot of poppers. Her big one has three in a row horizontally (across) and four vertically (top to bottom). Her favorite one has six vertically and two horizontally. Which popper has more pops to puch?
They are the same.
1/4 of the fourth grade will be going to a beach this summer. If there are 48 fourth graders in all, how many will go to a beach?
12
Our class has 24 students and 8 like Hershey Park better than Great Adventure. Write three equivalent fractions to represent how many students like Hershey Park better.
8/24 4/12 2/6 1/3
Kylie is going on a bus trip to New York. If she spends 3 1/2 hours each way on a bus, how many minutes will she be on the bus?
420
What is the area of our classroom if the length of the wall by the window is 50 feet, and it is 48 feet across the wall with the white board?
2,400 square feet
Mrs. Enriquez is going on a trip this summer. She will travel 532 miles the first day. She will arrive the second day after travelling a total of 945 miles. How many miles will she travel the second day?
413
Battle Grove had water bottles in the classroom for students since we returned. If each case has 24 bottles, and they bought 75 cases, how may bottles did they buy? If each case costs $2.59, how much was spent on water bottles?
1,800 $194.25
We have 24 students in our class. When we took a vote, one third like playing with squirt guns. One half would rather play with water balloons. How many students did not vote?
4
Seven people were splitting four dozen crabs to split evenly. How many would each person get, and how many would be left over for crab soup?
6 each, and 6 left for soup