4th Grade Multiplication
Story Problems
4th Grade Multiplication
Fill in the Blank
Random
100

3 x 8=

24

100

A game store sells video games for $22.  The game store owner expects to sell 8 video games in one hour.  About how much money can the game store owner expect to make on video games in one hour?

about $160

100

10 x 10=

100

100

How can you find the product?  Complete the equation.

70 x 20 = 70 x _ tens

= __ tens

= ___

70 x 20 = 70 x 2 tens

= 140 tens

=1400

100

What is the name for the answer of an addition problem?  

Sum

200

24 x 9=

216

200

Adalynn uses 300 beads to make bracelets for a craft fair.  She uses 4 times as many beads to make necklaces.  How many beads does she use for necklaces?

1,200 beads

200

9 x 8 = 

72

200

How can you use the Distributive Property to find the product?  Complete the equation.

8 x 4 = (_ x 4) + (2 x _)

= __ + __

= ___

8 x 4 = (6 x 4) + (2 x 4)

= 24 + 8

32

200
Round 678,432 to the nearest ten.

678,430

300

456 x 2 =

912

300

Macie read for 40 minutes every day for 30 days.  How many total minutes did she read?

120 minutes

300

50 x 40 = 

What is 2000?

300

How can you use the Distributive Property to find the product?  Complete the equation.

15 x 9 = (_ x 9) + (5 x _)

= __ + __

= ___

15 x 9 = (10 x 9) + (5 x 9)

= 90 + 45

135

300

How do you write this number with commas? 12345678987654321

12,345,678,987,654,321

400

13 x 20 =

260

400

Maclane is going to the movies with his family and friends.  An adult ticket costs $9 and a child ticket costs $7.  What is the total cost of 5 adult tickets and 8 child tickets?  How can you write an equation to solve?

(9 x 5) + (7 x 8) = $101

400

14 times 10

What is 140

400

How can you find the product.  Use partial products to solve.

3 x 879= (3 x _) + (3 x _) + (3 x _)

= __ + __ + __

= _____

(3 x 800) + (3 x 70) + (3 x 9)

= 2400 + 210 + 27

= 2637

400

What is 6,000 x 1,000

What is 6,000,000

500

62 x 40 =

2,480

500
Emilio buys are supplies for his class.  A can of paint costs $12 and a package of brushes costs $8.  What is the total cost of 9 cans of paint and 15 packages of brushes?  How can you write an equation to solve?

(12 x 9) + (8 x 15) = 228

$228

500

4,200 x 4 = 

What is 16,800

500

How can you use partial products to solve?  Complete the equation.

63 x 21 = (_ + 3) x (_ + 1)

= (60 x _) + (60 x _) + (_ x 20) + (_ x 1)

= _ + _ + _ + _

= ___

 = (60 + 3) x (20 + 1)

= (60 x 20) + (60 x 1) + (3 x 20) + (3 x 1)

= 1200 + 60 + 60 + 3

= 1223

500

87 divided by 2

43 R5