4th Grade Multiplication
4th Grade Division
4th Grade Problem Solving
4th Grade Random Math
4th Grade Math Mystery
100

4 x 8=

32

100

654 / 3

218

100

Joey is trying to stay healthy during these winter months.

He had read that oranges are good for him. He went to buy 32 oranges at the grocery store. Each orange costs $3. He paid with $100 bill.  What was his change?

$4

100

200 x 100=

20,000

100

Which fraction is greater? 1/2 or 6/8?

6/8

200

78 x 4=

312

200

29 divided by 9



3 r 2

200

Michael was taking a trip across the Bay Bridge. 

It took Michael 6 hours to eventually make it back home.  If there are 60 minutes in one hour.  How many minutes was Michael away on his trip?

360 minutes

200

200 x 20 =

4,000

200

compare:

which fraction is greater?

four-sixths or seven-twelths

four-sixths

300

136 x 5

680

300

321 divided by 2 is...

160 r1

300

Mr. G has 238 badges to hand out to a group of 9 students.  How many badges will each student get if they each get the same amount?  How many badges will be left over?

234 badges with 4 left over.

300

678 x 6

4,068

300

Write as an improper fraction. 5 6/7 

41/7

400

16 x 12

192

400

The quotient of 3,654 and 4 is...

913 r 2

400

What is the area and perimeter of a rectangle pool with a length of 17 and width of 14?

Perimeter is 62 and area is 238

400

4,500 divided by 9

500

400

What is the answer to a multiplication problem?

product

600

52 x 34

1768

600

There are 4 apples in each basket.  Mr. G buys 23 baskets.  If each apple is $4, how much money will Mr. G spend?

$368

600

What is the perimeter of a room if two opposite walls are 12 feet long and the other two walls are twice as long?  What would the area be?

72 feet and 288 square feet

600

254 x 9 

2,286

600

If Jasmin has 5/8 of a chocolate bar and Marcus had 6/9 of a chocolate bar, who had more?

6/9

Click to zoom