Vocabulary
Multiplication
Division
Word Problems 1
Word Problems 2
100
What is the answer to a multiplication problem?
product
100
56 x 8
448
100
72 ÷ 8
9
100

Zanai has 25 books. Pariis has 5 times more books than Zanai. How many books does Pariis have ?

125 books

100

There are 43 calories in a candy bar. How many calories are there in 41 candy bars ?

1,763 calories

200
What is the answer to a division problem?
Quotient
200
734 x 4
2,936
200
85 ÷ 5
17
200

Kingston has 49 orange balloons and 17 blue balloons. Lena has 5 times more orange balloons than Kingston. How many orange balloons does Lena have?

245 orange balloons

200

Emi bought 5 dozen eggs from the grocery store to bake some cakes. She plans to bake the cakes over 7 days. How many eggs did Emi buy?

60 eggs

300
What is the name for the numbers being multiplied together?
factors
300
3,834 x 8
30,672
300

Estimate 4,573 /  9

4,500 / 9 = 500

300

Retal goes fishing with Lucy. They catch 4 trout. If they equally split up the trout, how may will each girl get ?

2 trout

300

Pierre was at the beach for five days and found 8 seashells and 36 starfish. He plans to give all of his seashells equally to his four friends. How many seashells will each friend get?

2 seashells

400
What is the name for the number that is dividing into another number?
Divisor
400
12 x 74
888
400

Estimate 83,752 / 8

10,000

400

D'Angelo had 210 dollars to spend on 7 books. After buying them he had 14 dollars. How much did each book cost?

$28

400

Cecilia sold half of her comic books and then bought 7 more. She now has 17. How many did she begin with ?

20 comic books

500
What is the name for the number that is being divided up?
Dividend
500
78 x 94
7,332
500

572 ÷ 8

71 r 4

500

Amar bought 5 new baseball trading cards to add to his collection. The next day his dog ate half of his collection. There are now only 47 cards left. How many cards did Amar start with ?

89 baseball cards

500

Jaydan bought a soft drink for 2 dollars and 7 candy bars. He spent a total of 16 dollars. How much did each candy bar cost?

$2

Click to zoom