+/- with Like Denominators
+/- with Unlike Denominators
Adding Mixed Numbers with Unlike Denominators
Subtracting Mixed Numbers with Unlike Denominators
Vocabulary for Working with Fractions
etc.
100
1/6 + 4/6
5/6
100
1/4 + 5/8
7/8
100
4 1/6 + 9 2/3
13 5/6
100

7 3/4 - 1 1/12

6 2/3

100

Answers must be ___________. (Hint: This is the last step you should always complete when working with fractions.)

Simplified

100

 Fill in the missing blank:

2 3/8 + __ = 3 

5/8

200
3/4 - 1/4
1/2
200
2/5 + 1/2
9/10
200

8 1/4 + 8 5/6

17 1/12

200
11 1/2- 7 3/8
4 1/8
200
12/7 is an example of an _______________. This is not in the simplest form!
improper fraction
200

DOUBLE JEOPARDY

Ryan is 5 1/4 feet tall. John is  5 1/3 tall. 

Who is taller? How much taller?

John is 1/12 of a foot taller. 

300
9/10 - 7/10
1/5
300
7/12 - 1/2
1/12
300

8 4/6 + 4 3/5

13 4/15

300

17  -  8 2/3

8 1/3

300

Fractions must have the same _________ before adding or subtracting. (Hint: This is the 1st step when adding or subtracting fractions)

denominator

300

Tonya ran  2/3 of a mile down at the high school track and then walked  2/6  of a mile. How war did Tonya go in all? Choose the best estimate. 

a. more than a mile

b. between half a mile and a whole mile

c. less than half a mile

b. between half a mile and a whole mile

400

2 + 4/12

2 1/3

400
5/6 - 2/12
3/4
400

8 7/9 + 2 2/3

11 12/27

400
7 4/5 - 2 9/10
4 9/10
400

Use __________ fractions after finding the LCM or common denominator before adding or subtracting. (Hint: This is the 2nd step when adding or subtracting fractions)

equivalent

400

 1/3 0f 24

8


500
1 - 1/8

7/8

500
3/12 - 1/8
1/8
500

10 5/6 + 8 14/15

19 23/30

500
9 1/2 - 5 8/12
3 5/6
500

This is the fraction of 5th grade to the total number of upper grades (3-5) at Washington Elementary.

1/3

500

Which is a better buy? Twelve cans for $7 or 6 cans for $4.

12 cans for $7


Explanation: 

12 cans for $7 = $0.58 per can

6 cans for $4 = $0.66 per can

Click to zoom