40.42 ÷ 4.3
9.4
0.36 ÷ 10
0.036
A tank can hold 15.75 gallons of water. If 3.5 gallons of water are poured into the tank each day, how many days will it take to fill the tank?
4.5
Jenna bought 47.8 pounds of flour at the store. She wants to fill 100 containers with an equal amount. How much flour should she put in each container?
0.478 pounds
79.64 ÷ 8.52
81 ÷ 9 = 9
72 ÷ 8 = 9
15.48 ÷ 0.72
21.5
360 ÷ 100
3.6
Jamal uses 7.56 liters of milk to make milkshakes for him and 11 friends. Each milkshake uses the same
amount of milk. How much milk is in each milkshake?
0.63 liters
A store sells 2.5 pounds of apples for $6.25. How much does 1 pound of apples cost?
2.50
54.31 ÷ 8.6
56 ÷ 8 =7
54 ÷ 9 = 6
2.08 ➗ 0.32
6.5
88.6 ÷ 1000
0.0886
It took Mr. Phillips 1.6 hours to run the 13.2 miles. What was his average speed?
8.25
A 12-pack of Cokes costs $5.40. How much does each Coke cost?
0.45
139.24 ➗ 11.48
144 ÷ 12 = 12
86.4 ÷ 2.4
36
3,060 ÷ 104
0.306
How many nickels are in $24.00? Hint: Nickles are worth 0.05 cents.
480
The meal costs $52.95 for 5 people. Jenna ordered a dessert for $2.50. If Jenna deducts this amount from the total, how much will each of the other people pay for their meal?
10.09
638.6 ÷ 8.2
640 ÷ 8 = 80
25.44 ➗ 0.06
424
7.6 ÷ 10^=0.076
What is the missing exponent
2
The Henry family drove 276.5 miles on the family vacation. They used 7.9 gallons of gas. How many miles per gallon of gas did they get on the trip.
35
Heather buys 12 patio chairs for $366. Each chair costs the same amount.What is the exact cost of each chair?
$30.50
290 ➗ 2.45
300 ÷ 3 = 100
250 ÷ 2.5 = 100