Multiplying Decimals
Multiplying Decimals cont.
Dividing Decimals
Dividing Decimals cont.
Problem Solving
100

Solve: 

0.084 x 103

What is 84?

100

Solve:

12.418 x 104

What is 124,180?

100

Solve:

0.6 ÷ 0.01

What is 60?

100

Solve:

22.4 ÷ 0.16

What is 140?

100

You eat at a restaurant for $22. You calculate the tip by multiplying $22 by 0.20. You calculate the tax by multiplying $22 by 0.05. How much did you pay for the meal, including the tip and the tax?

What is $27.50?

200

Solve: 

26.92 x 0.1

What is 2.692?

200

Solve:

1.29 x 34

What is 43.86?

200

Solve:

12.418 ÷ 102

What is 0.12418?

200

Solve:

715 ÷ 103

What is 0.715?

200

Apples cost $2.60 per pound. A farmer sells a bag of apples for $8.32. How much do the apples weigh?

What is 3.2 pounds?

300

Solve:

0.82 x 4

What is 3.28?

300

Solve:

0.4 x 3.06

What is 1.224?

300

Solve:

98.4 ÷ 6

What is 16.4?

300

Solve:

81.3 ÷ = 0.813

What is k = 102?

300

An osprey weighs 1.5 kilograms. A golden eagle weighs 2.8 times the weight of an osprey. How much does the golden eagle weigh?

What is 4.2 kilograms?

400

Solve:

4.65 x 7.8

What is 36.27?

400

Solve:

32.46 x 2.1

What is 68.166?

400

Solve:

320.1 ÷ 33

What is 9.7?

400

Solve:

18.45 ÷ 15

What is 1.23?

400

A 16-ounce jar of pasta sauce costs $1.44. A 28-ounce jar of pizza sauce costs $1.96. Which item costs less per ounce? How much less?

What is the pizza sauce by $0.02.


500

Solve:

452.3 x 0.01

What is 4.523?

500

Solve:

0.7  x 1.08

What is 0.756?

500

Solve:

24.48 ÷ 4.8

What is 5.1?

500

Solve:

3 divided by 0.08

What is 37.5?

500

You buy 10 gallons of paint each week. One gallon of paint costs $29.50. How much do you spend on paint in 1 year?

What is $15,340?