Solve:
0.084 x 103
What is 84?
Solve:
12.418 x 104
What is 124,180?
Solve:
0.6 ÷ 0.01
What is 60?
Solve:
22.4 ÷ 0.16
What is 140?
You eat at a restaurant for $22. You calculate the tip by multiplying $22 by 0.20. You calculate the tax by multiplying $22 by 0.05. How much did you pay for the meal, including the tip and the tax?
What is $27.50?
Solve:
26.92 x 0.1
What is 2.692?
Solve:
1.29 x 34
What is 43.86?
Solve:
12.418 ÷ 102
What is 0.12418?
Solve:
715 ÷ 103
What is 0.715?
Apples cost $2.60 per pound. A farmer sells a bag of apples for $8.32. How much do the apples weigh?
What is 3.2 pounds?
Solve:
0.82 x 4
What is 3.28?
Solve:
0.4 x 3.06
What is 1.224?
Solve:
98.4 ÷ 6
What is 16.4?
Solve:
81.3 ÷ k = 0.813
What is k = 102?
An osprey weighs 1.5 kilograms. A golden eagle weighs 2.8 times the weight of an osprey. How much does the golden eagle weigh?
What is 4.2 kilograms?
Solve:
4.65 x 7.8
What is 36.27?
Solve:
32.46 x 2.1
What is 68.166?
Solve:
320.1 ÷ 33
What is 9.7?
Solve:
18.45 ÷ 15
What is 1.23?
A 16-ounce jar of pasta sauce costs $1.44. A 28-ounce jar of pizza sauce costs $1.96. Which item costs less per ounce? How much less?
What is the pizza sauce by $0.02.
Solve:
452.3 x 0.01
What is 4.523?
Solve:
0.7 x 1.08
What is 0.756?
Solve:
24.48 ÷ 4.8
What is 5.1?
Solve:
3 divided by 0.08
What is 37.5?
You buy 10 gallons of paint each week. One gallon of paint costs $29.50. How much do you spend on paint in 1 year?
What is $15,340?