Decimals
Multiplication
Division
Estimation
Division Pt. 2
100

What is the name of the place value of the 4 in the number  0.104 ?

                            

thousandths

100

2.58 x 50

129.00

100

What is 127.2 divided by 24?

5.3

100

What is 14.5 rounded to the nearest ones place

15

100

3 divided by .01 

300

200

Solve: 9.65 - 5.456=

4.194

200

What is the product of three and five tenths times one and forty-five hundredths?

3.5 x 1.45 = 5.075

200

1.5 divided by 0.5

3

200

What does 453.5 round to if you are rounding in the ones place value?

454

200

.6 divided by 4

0.15

300

Mr. Rios added: 

 5.890 + 1.666

7.556

300

Jackie earns $6.75 per hour babysitting. She works 5 hours on Friday, and 4 hours on Saturday. What expression could be used to determine her total earnings for those two days.

6.75 x 9 or 6.75 x (5 + 4)

300

Shyenne bought 4 yards of fabric for a total of $38.04. How much was the cost for one yard?

$9.51

300

What is the rule for rounding?

Five or more let it soar,

Four or less let it rest!

300

686 divided by .02

34,150 

400

Finish the pattern.

7.1,14.3,_ , 28.7

21.5

400

There are 4.5 times as many dots as crosses on the patterned blanket.  There are 12 crosses.  How many dots are there on the blanket?

4.5 x 12=54

400

Use the model below to find the quotient of 2.4 ÷ 4.

 

0.6

400

What is the estimation of 14.4 x 3.1 rounded to the ones place value?

14 x 3 = 42

400

5 divided by .0001

50,000

500

Esmeralda went to the movies and spent $2.16 + $4.32 + $6.48 + $8.5 on snacks.  What is the sum?

21.46

500

A gumball costs $0.23. How much do 8 gumballs cost?

$1.84

500


Isaiah had a lemonade sale and made $34.50 all in quarters. How many quarters did Isaiah have at the end of the day?

138 quarters

500

Jesus bought 4 apples, 7 pounds of beans, 5 pounds of tomatoes, and 10 pounds of bananas at the grocery store. The table below shows the prices of these groceries.


Groceries

Item / Price

Apples$0.95 each         Beans$1.05 per lb Tomatoes$1.49 per lb   Black Olives$2.93 per can Cookies$3.88 per dozen    Bananas$0.52 per lb

What is the best estimate of the amount of money Jesus paid for the items he bought? 

$23.50

500

32 divided by .8

40