1/4 + 2/4
3/4
1/2 x 1/3
1/6
7/3
0.43
If you run 2 miles in 16 minutes, how many minutes does it take you to 6 miles?
48 minutes
What is 5/6 - 1/6
4/6 (simplified is 2/3)
3/4 x 2
6/4 (3/2 or 1 1/2 or 1.5)
Convert 4 2/5 to an improper fraction.
22/5
What is 8/5 as a decimal?
Hint: Once you've made your new fraction convert it to a mixed number
8/5 = 16/10 = 1 6/10 = 1.6
You run 2 miles in 14 minutes. How many minutes does it take you to run 3 miles?
21 minutes
2/5 + 3/10
7/10
What is 2/3 divided by 1/3
2
Convert 7/4 to a mixed number.
1 3/4
What is 1/20 as a decimal?
1/20 = 5/100 = 0.05
If 3 pencils cost $0.75, how much does 6 pencils cost?
$1.50
7/8 - 3/4
1/8
5 divided by 1/4
20
Convert 23/6 to a mixed number.
3 5/6
What is 7/40 as a decimal?
7/40 = 175/1000 = 0.175
If 4 sodas cost $6, how much does 7 sodas cost?
Hint: First find the unit rate! How much does 1 soda cost?
Unit rate is $1.50 per soda
$10.50 for 7 sodas
5/6 + 1/5
31/30 (1 1/30 as a mixed number)
5/8 divided by 3/4
5/6
Convert 14/4 to a mixed number.
3 2/4 = 3 1/2 = 3.5
What is 2/7 as a decimal? Round to the nearest tenth.
2/7 = 0.285714286.......
Nearest Tenth: 0.3
Nearest Hundredth = 0.29
Nearest Thousandth = 0.286
Nearest Ten Thousandth = 0.2847
For 4 dozen cookies the cost is $19.
How much would it be for 9 dozen?
Hint: First find the unit rate! How much would it be for 1 dozen?
Unit Rate is $4.75 / dozen
$42.75 for 9 dozen