Add/Subtract Fractions
Multiply/Divide Fractions
Converting MN & IF
Converting Fractions to Decimals
Ratio Tables
100

1/4 + 2/4

3/4

100

1/2 x 1/3

1/6

100
Convert 2 1/3 to an improper fraction.

7/3

100
What is 43/100 as a decimal?

0.43

100

If you run 2 miles in 16 minutes, how many minutes does it take you to 6 miles?

        

48 minutes

200

What is 5/6 - 1/6

4/6 (simplified is 2/3)

200

3/4 x 2

6/4 (3/2 or 1 1/2 or 1.5)

200

Convert 4 2/5 to an improper fraction. 

22/5

200

What is 8/5 as a decimal?

Hint: Once you've made your new fraction convert it to a mixed number

8/5 = 16/10 = 1 6/10 = 1.6

200

You run 2 miles in 14 minutes. How many minutes does it take you to run 3 miles?



21 minutes


300

2/5 + 3/10

7/10

300

What is 2/3 divided by 1/3

2

300

Convert 7/4 to a mixed number. 

1 3/4

300

What is 1/20 as a decimal?

1/20 = 5/100 = 0.05

300

If 3 pencils cost $0.75, how much does 6 pencils cost?

$1.50

400

7/8 - 3/4

1/8

400

5 divided by 1/4

20

400

Convert 23/6 to a mixed number.

3 5/6

400

What is 7/40 as a decimal?

7/40 = 175/1000 = 0.175

400

If 4 sodas cost $6, how much does 7 sodas cost? 

Hint: First find the unit rate! How much does 1 soda cost? 

Unit rate is $1.50 per soda

$10.50 for 7 sodas

500

5/6 + 1/5

31/30 (1 1/30 as a mixed number)

500

5/8 divided by 3/4

5/6

500

Convert 14/4 to a mixed number. 

3 2/4 = 3 1/2 = 3.5

500

What is 2/7 as a decimal? Round to the nearest tenth. 

2/7 = 0.285714286.......

Nearest Tenth: 0.3

Nearest Hundredth = 0.29

Nearest Thousandth = 0.286

Nearest Ten Thousandth = 0.2847

500

For 4 dozen cookies the cost is $19. 

How much would it be for 9 dozen?

Hint: First find the unit rate! How much would it be for 1 dozen?

Unit Rate is $4.75 / dozen

$42.75 for 9 dozen