Jocelyn can ride her bike 4 miles in 20 minutes. At this rate, predict how many miles she can ride in 60 minutes.
12
1000 is how many times bigger than 10
100
6 - (-27)
33
Multiply: 1 1/3(1/2)
2/3
Compare <, >, =
|-14|__18
<
Color of Freckle assignments when completed properly
Green
This planet is known for having the most rings in our solar system
Saturn
This is the mascot of LIFE
Bioharzard
Oranges cost $0.28 each. How much will 7 oranges cost?
$1.96
A dragonfly is about 8.2 centimeters long. How long is the dragonfly in meters?
0.082 meters
6 + (-2)
4
Solve:
h - 6.5 = 15
21.5
Eva pays a company $30 every 6 months to host her Web site. (a) How much does Eva pay per month? (b) How much does Eva pay for 9 months?
a) Eva pays $5 per month a
b) $45 for 9 months
No taki when...
Teacher Taki
This sea creature has three hearts and blue blood
Octopus
Life Academy Middle School emphasizes learning in these two scientific fields.
Health and Bioscience
A grocery store sells 5 pounds of apples for $10. What is the unit price per pound?
2 dollars per pound
Write in simplest form
12 divide 2/3
18
Write an inequality for each constraint or condition:
a) The banner is at least 5 feet wide.
b) The piano recital will be no more than 70 minutes long.
a) x > 5
b) x < 70
Write each phrase as an algebraic expression:
a) four times a number plus negative 2
b) 10 less than a number
a) 4x + (-2)
b) x - 10
In a play, the ratio of boys to girls is 3:4. If there are 56 actors, how many boys are in the play?
24 boys
DOUBLE POINTS
What's the first step to set up a tent?
First: clean the ground of rocks and larger sticks
What is the only EVEN prime number?
This annual event at Life Academy Middle School involves a competitive game that’s "in their DNA.
Trash Ball tournament
The ratio of apples to oranges in a fruit basket is 3:5. If there are 15 oranges, how many apples are in the basket?
9 apples
DOUBLE POINTS
A salad recipe requires 1/2 of a cup of vinegar. How much vinegar would you use to make 1/4 of a recipe?
1/8 cup vinegar
Determine whether 4/9 × 3/8 will be less than or greater than 4/9. Why?
Less than, because 3/8 is less than 1.
24 - x = 2
x = 14
In one city, the rainfall was 4 inches below normal for 3 months in a row. Write this using integers and solve.
-4(3) = -12 inches
You do this before speaking in a group discussion so everyone gets a turn
Raise your hand
This U.S. president appears on the $5 bill
Abraham Lincoln
When was LIFE founded?
2001
I have 84 crayons. 1/4 of the crayons are broken. How many are broken?
21 crayons are broken
A costume-maker needs five pieces of fabric that are each 4 3/8 feet long. She has a bolt of fabric that contains 10 yards. After the pieces are cut, how much fabric will be left on the bolt? (Hint: 1 yard = 3 feet)
8.125 ft
DOUBLE POINTS
4 - 2 + 2*6 div3 + 1
7
Evaluate each expression if m = 3 and n = 7
3mn
63
Jocelyn can ride her bike 4 miles in 20 minutes. At this rate, predict how many miles she can ride in 50 minutes.
10 miles
Will Mr. Brager miss you during the summer?
YES
This food was the first food eaten by an American astronaut
Applesauce
Name of the LIFE academy sports arena
BIODOME