Zane ate three quarters of his breakfast, whereas Jebb ate 60% of his. Who ate more of their breakfast?
Zane (75%)
Sherry and Terry are in a cooking class preparing to make cookies for a school party. They are trying to decide which bag of sugar is a better buy. They need at least 10 pounds of sugar; any extra will be used next time. Sherry thinks 4 pounds for $2.06 on sale is better. Terry disagrees and thinks the 10 pounds for $5.32 is better. Who do you think is correct? Show your work to justify your selection.
4 lbs for $2.06= $0.52
10 lbs for $5.32= $0.53
Answer= Sherry is correct
The recipe for a punch you want to have at your birthday party is: 5 quarts of fruit juice, 3 quarts of soda pop, 2 quarts of ice cream. Answer the following questions given this recipe.
The ratio of quarts of fruit juice to quarts of ice cream is?
5:2
Nash had 300 beads. 30% were white, 20% were black, and 15% were green. The rest of the beads were blue. How many beads were blue?
105
Which has a greater absolute value 56 or -87?
-87
Of the 40 students in Ms. Carr’s class, 87.5% live less than 10 miles from school. How many of the students in Ms. Carr’s class live less than 10 miles from school?
35 students
Jason drove 225 miles in 3 hours. Find and interpret the unit rate for the trip.
Jason drove 75 miles per hour.
The recipe for a punch you want to have at your birthday party is: 5 quarts of fruit juice, 3 quarts of soda pop, 2 quarts of ice cream.
For every ____ quarts of ice cream, there are ____ quarts of soda pop.
2:3
The grid is divided into 100 equal pieces, and 45 pieces are shaded. Write a fraction to represent the situation.
45/100 or 9/20
Mona dives 430 feet below sea level. How far would she have to go back up to reach the surface?
430 feet
Jada has a new puppy that weighs 9 pounds. The vet says that the puppy is now at about 30% of its adult weight. What will be the adult weight of the puppy?
30 lbs
John bought 25 apples for $3. Jane bought the same apples at the same price but only needed 10. How much should Jane have to pay?
$1.20
Jack found that there were 6 girls for every 4 boys in the sixth grade class at Jupiter Middle School. What fraction shows the ratio of boys to girls?
4/6=2/3
B and D
Evaluate:
| -5| =
|17 | =
|0 | =
| -50 |=
5, 17, 0, 50
After eating at your favorite restaurant, you know that the bill before tax is $52.60 and that the sales tax rate is 8%. You decide to leave a 20% tip for the waiter based on the pre-tax amount. How much should you leave for the waiter? How much will the total bill be, including tax and tip? Show work to support your answers.
$67.33
Jane needs sugar. Should she buy a four-pound bag for $2.58 or a five-pound bag that is on sale for $3.25 if she wants the best deal? Explain how she could determine the best deal and identify the unit rate she might have used in making her decision.
4 lb bag is $0.645 per lb
5lb bag is $0.65 per lb
Best deal= 4lb bag
Put the following #’s in order from least to greatest:
1/5, 0.305, 49/100, 1/2, 0.69
0.75
40/100
35%
25 feet below sea level can be represented as -25, and 25 feet above sea level can be represented as +25. In this scenario, what would 0 represent?
0 sea level
During a basketball game Player A made 3 shots and had a shooting percentage of 30%, Player B made 4 out of his 12 shots, Player C took 12 shots and had a shooting percentage of 25%. Which Player had the highest shooting percentage? Which player made the most shots?
Player A made 3 out of 10 shots= 30%
Player B made 4 out of 12 shots= 33%
Player C made 3 out of 12 shots= 25%
Answer= Player B
Simon wants to plant a garden where the length to width ratio is 5:2. If he already has a plot that is 12 feet long by 8 feet wide, how much must he add to the length to get the desired ratio?
8 feet
Ty took the escalator to the second floor. The escalator is 12 meters long, and he rode the escalator for 30 seconds. Which statements are true? Select all that apply.
A. He traveled 2 meters every 5 seconds.
B. Every 10 seconds he traveled 4 meters.
C. He traveled 2.5 meters per second.
D. He traveled 0.4 meters per second.
E. Every 25 seconds, he traveled 7 meters.
A, B, C
20% off 50 is? (Note “off” and not “of”)
40
Identify each number that has an absolute value of 16.
16/1, 16, 32/2, -16