Convert 0.6 to a fraction in simplest form.
3/5
Convert 2 1/4 to an improper fraction.
9/4
1/2 + 1/4
3/4
If 4 apples cost $2, how much is it for 1 apple?
$0.50
If 4 apples cost $2, How much does it cost for 12 apples?
$6
Convert 0.08 into a fraction in simplest form.
8/100 = 4/50 = 2/25
Convert 4 2/3 to an improper fraction.
14/3
5/6 - 1/3
3/6 ( or 1/2)
120 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
40 miles per hour
A ratio table shows a rate of 2:8
Find the missing value for 5:__
20
Convert 1/2 to a decimal.
0.5
Convert 11/5 to a mixed number.
2 1/5
which equals 2 2/10 = 2.2
2/3 x 5
10/3 or 3 1/3
$18 for 6 notebooks. What is the price per notebook?
$3 per notebook
The ratio of wins to losses is 9:3.
If they've won 21 games, how many games have they lost?
7 games
Convert 3/20 to a decimal.
3/20 = 15/100 = 0.15
Convert 17/6 to a mixed number.
2 5/6
3 divided by 1/5
15
A machine prints 150 pages in 10 minutes. How many pages can it print per minute?
15 pages per minute.
If it takes Hannah 1/2 of an hour to finish 4 math problems, how many problems can she finish in 1 1/4 hour?
True or False
1/3 = 0.3
False
1/3 does not equal 3/10
Convert 14/3 to a mixed number
4 2/3
Peyton and Caleb are going to share 1/4 of a cheesecake. How much of the cheesecake will they each get?
1/8
(1/2 x 1/4)
8 gallons of gas costs $31.20. What is the cost per gallon?
$3.90 per gallon
A recipe uses 3 cups of flour for 4 servings. How much flour for 10 servings?
7.5 servings