Ratios
Unit Rate
Equivalent Ratios
Random
More Ratios and Rates
100
In a drawing, there are three circles, four stars, and three triangles. What is the ratio of stars to the total number of shapes.
What is 2/5 or 4/10
100

George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?

7 pages per minute

100
5 shovels of sand are mixed with 4 shovels of gravel to make cement. What is the number of shovels of gravel needed for 45 shovels of sand.
36 shovels of gravel
100
Are the ratios 14/35 and 20/50 equivalent?
Yes they are. Their common ratio is 2:5.
100

Of the 15 children at the park, 12 children are riding bikes and 3 children are riding scooters. What s the ratio of bikes to children? WRITE 3 WAYS!

12 to 15 12/15 12:15

200
Lil blew up 7 balloons. Kathy blew up 5 balloons. What is the ratio of total balloons to Kathy's balloons?
12 to 5
200

The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?

$7.30

200
Ari can walk 2 miles in 40 min. What is the amount of time it will take him to walk 4 miles.
80 min.
200

Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal and why?

Rose got the better deal. She got one piece for $0.10 and Joe spent $0.15 for one piece.

200
A car can travel 600 miles on 20 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon for this car?
30 to 1
300
The recipe calls for 2 eggs, 8 cups of flour, 3 teaspoons of oil, and a pinch of salt. What is the ratio of cups of flour to eggs?
8:2 OR 4:1
300

The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?

$13.99 per model toy

300
Paul used 6 black tiles and 12 white tiles for a pattern. What is the ratio of black tiles to white tiles?
1:2 or 6:12
300

Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.

$300/week

300
The ratio of cups of peas to cups of carrots is 3 to 2. Write 3 equivalent ratios.
6 to 4, 12 to 8, 15 to 10
400

There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?

12 white rabbits

400

A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?

500 traps per hour

400
30 buses can carry 1500 people. What is the number of people that can be carried by 5 buses.
250 people
400

Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?

750 words

400

Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?

$3.60

500

There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?

45 mice

500

Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour? How much would she make in 12 hours? 

$7.50 per hour and $90 in 12 hours.

500
Ivy's Fresh Eggs transports its eggs in crates. It takes 2 trucks to carry 80 crates. What is the number of crates that 8 trucks can carry.
320 crates
500

In​ basketball, Katrina makes 12 out of every 20 free throws. Her coach claims that if she tries 42 free​ throws, she should make 18 of them. Is the​ coach's claim​ correct?

No the coach is not correct.
500
A recipe uses 2 cups of chopped onions, 6 cups of chopped tomatoes, 1 tablespoon of olive oil, and 3 potatoes. How many cups of tomato are need to triple the recipe? Explain.
18, because 6 X 3 = 18.