George read 126 pages of a book in 18 minutes. How many pages did he read in 1 minute?
7 pages per minute
Of the 15 children at the park, 12 children are riding bikes and 3 children are riding scooters. What s the ratio of bikes to children? WRITE 3 WAYS!
12 to 15 12/15 12:15
The science materials cost $65.70 to do the experiment. If 9 students participated in the experiment, what was the unit cost per student?
$7.30
Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal and why?
Rose got the better deal. She got one piece for $0.10 and Joe spent $0.15 for one piece.
The toys cost $69.95 for 5 models. What is the unit rate for each model toy?
$13.99 per model toy
Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.
$300/week
There are 40 rabbits in a cage. The ratio of white rabbits to grey rabbits is 3:7. How many white rabbits are in the cage?
12 white rabbits
A factory can produce mousetraps at a rate of 1500 traps in 3 hours. What is the unit rate per hour?
500 traps per hour
Larry can type 225 words in 3 minutes. How many words can he type in 10 minutes?
750 words
Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?
$3.60
There are 75 mice in a cage. The ratio of pink mice to black mice is 2:3. How many black mice are in the cage?
45 mice
Hillary earned $45 babysitting. If she babysat for 6 hours, what was her rate per hour? How much would she make in 12 hours?
$7.50 per hour and $90 in 12 hours.
In basketball, Katrina makes 12 out of every 20 free throws. Her coach claims that if she tries 42 free throws, she should make 18 of them. Is the coach's claim correct?